W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI MIEJSCA
Projekt łączący działania badawcze, dokumentacyjne i artystyczne inspirowane historią, współczesnością i architekturą Szczecina oraz wielokulturowym charakterem polsko-niemieckiego pogranicza.
Szczecin to miasto dotkliwie naznaczone historią - ze względu na swoje położenie geograficzne na przestrzeni wieków było przestrzenią wpływów i osadnictwa Polaków, Duńczyków, Szwedów, Niemców, przejściowo również Francuzów i Rosjan, a także ludności żydowskiej. Po II wojnie światowej minęło jeszcze kilka lat zanim podjęta została ostateczna decyzja o terytorialnej przynależności Szczecina do Polski. Wszystko to zadecydowało o swoistym kulturowym wykorzenieniu miasta, którego tożsamość oparta była na poczuciu tymczasowości i konfrontacji z wpisanymi w architekturę i historię śladami "obcości". Do tej pory dotkliwie odczuwa się tu brak ciągłości tradycji - właściwie dorosło dopiero pierwsze pokolenie osób, które mogą mówić o Szczecinie, jako o miejscu swojego urodzenia.
Tym istotniejsze wydaje nam się poznawanie tego miasta - odkrywanie jego wielokulturowej historii i poszukiwanie własnego poczucia tożsamości nie poprzez negację przeszłości, ale poprzez jej rozpoznanie.
Poprzez projekt "W poszukiwaniu tożsamości miejsca" staramy się wskazać na zagubione i pomijane milczeniem obszary w topografii miasta, a także odszukiwać ludzi, którzy noszą w sobie pamięć minionych zdarzeń...