Ćwiczenia w zapisywaniu świata, to nieformalna szkoła reportażu oparta na cyklu edukacyjnych spotkań z polską literaturą faktu. To próba zachęcenia do czytania i odpowiedzi na pytanie — wprost, a jednocześnie metaforycznie — o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, o ludzi, których spotykamy. Ale i o samych siebie, bo — jak pisał Ryszard Kapuściński — wszyscy o wszystkim za mało wiemy.
Przez połączenie wiedzy teoretycznej (wykłady prowadzone przez wybitnych twórców reportażu) z praktyczną (czytania reportaży przez aktorów, warsztaty prowadzone przez praktyków, otwarta czytelnia) mamy na celu zwrócenie uwagi na literaturę faktu, jako środka do lepszego poznania i rozumienia świata.
Każda część projektu składać się będzie z wykładu/spotkania autorskiego dla szerokiej publiczności (wstęp wolny) oraz jednej lub dwóch sesji warsztatowych (udział bezpłatny, lecz obowiązują wcześniejsze zapisy), na które zapraszamy osoby zainteresowane literaturą faktu w wymiarze socjologicznym, formalnym, etycznym. Ze względu na praktyczny charakter warsztatów, doświadczenie w reportażu literackim, radiowym, filmowym, a także znajomość twórczości zaproszonych pisarzy, choć niekonieczne, z pewnością okażą się niezwykle pomocne.
Wydarzeniom towarzyszy akcja popularyzacji czytelnictwa, w ramach której w Piwnicy Kany funkcjonować będzie bezpłatna czytelnia (za okazaniem dokumentu tożsamości). Będzie można także odsłuchać nagrań dźwiękowych fragmentów wybranych reportaży.