Piątek 7.12.2012, godz.12.00 / Teatr Kana
Warsztat: Zbieranie materiałów, praca na źródłach.
(Zamknięte warsztaty)
MENU: LIDIA OSTAŁOWSKA | JACEK HUGO-BADER | WOJCIECH TOCHMAN | AGATA TUSZYŃSKA | MATERIAŁY DO POBRANIA
III: By to nie było łatwe do zmycia - Wojciech Tochman.
Piątek 7.12.2012, godz.16.00 / Teatr Kana
Wykład: Jak rozmawiać bez bólu.
(Otwarty wykład)
Piątek 7.12.2012, zaraz po wykładzie!
Spotkanie z autorem: Nie zbiera się materiałów bezkarnie.
(Otwarte spotkanie dla czytelników)
Wojciech Tochman
Reporter, urodzony w 1969 roku w Krakowie. Od 1990 roku związany z "Gazetą Wyborczą". Dotychczas wydał trzy tomy reportaży: Schodów się nie pali, Wściekły pies, Bóg zapłać oraz trzy opowieści reporterskie: Jakbyś kamień jadła, Córeńka i Dzisiaj narysujemy śmierć. Jego książki przełożono m.in. na angielski, francuski, włoski, niderlandzki, fiński, ukraiński i bośniacki. Jest współzałożycielem Instytutu Reportażu, gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu.
Autor książek:
- Jakbyś kamień jadła
"Tochman omija utarte ścieżki, którymi zwykle podążają na Bałkanach dziennikarze. Daje to jego niewielkiej książce potężną moc. Warto przeczytać ten niezwykły reportaż, by zrozumieć, jak cieniutka jest politura cywilizacji i jak łatwo przyjaciele obracają się przeciwko przyjaciołom."
Literary Review - Bóg zapłać
"Te ekstremalne, choć 'z życia wzięte' historie, jakby stworzone dla potrzeb tabloidów, pod piórem Tochmana tracą swą plakatową jednowymiarowość. Zamieniają się w wielowarstwowe opowieści, w których jest socjologiczne zacięcie, psychologiczna przenikliwość, metafizyka i literacka maestria, polegająca na bezbłędnym wyczuciu szczegółu."
Juliusz Kurkiewicz, Polityka - Dzisiaj narysujemy śmierć
Opowieść o tym, jakie konsekwencje niesie ludobójstwo nie tylko dla jego sprawców i ofiar, ale także dla nas - świadków. Autor nie daje gotowych odpowiedzi na pytania, które nam stawia: dlaczego mamy płakać za ludźmi zamordowanymi w dalekiej Rwandzie szesnaście lat temu? Dlaczego na nowo mamy uczestniczyć w ich śmierci? Uczestniczyć? W jakiej roli?
"Pytany jestem często, jak znoszę to, o czym piszę. Jaką osobistą cenę za to płacę? Odpowiedź nie wydaje mi się ani ważna, ani specjalnie interesująca. Wolałbym, aby ktoś, kto sięga po moją książkę, sam siebie spytał: dlaczego o tym czytam? Dlaczego się z tym mierzę?"
Wojciech Tochman