Piątek 5.10.2012 godz. 18.00 / Teatr Kana
Wykład: Opowiedz to - różne formy reportażu.
(Otwarty wykład - wstęp wolny)
MENU: LIDIA OSTAŁOWSKA | JACEK HUGO-BADER | WOJCIECH TOCHMAN | AGATA TUSZYŃSKA | MATERIAŁY DO POBRANIA
5-6 PAŹDZIERNIKA / Teatr Kana
ĆWICZENIA Z ZAPISYWANIA ŚWIATA
LIDIA OSTAŁOWSKA
I: Piszę o tych, którym trudniej - Lidia Ostałowska.
Sobota 6.10.2012 godz. 12.00 / Teatr Kana
Warsztat: Wybór tematu reportażu.
(Zamknięte warsztaty)
Sobota 6.10.2012 godz. 18.00 / Teatr Kana
Spotkanie z autorką: Zepchnięci na margines. Cygan to Cygan.
(Otwarte spotkanie dla czytelników - wstęp wolny)
Lidia Ostałowska
"Urodziłam się w 1954 roku w Warszawie. Skończyłam polonistykę na UW. Czytałam Krall, Kapuścińskiego, Szejnert i innych, o których dziś mniej się pamięta. Chciałam być reporterką. (.) Piszę o tych, którym trudniej - o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. (.) Lubię fotoreportaż i robienie podpisów do zdjęć. Pasjonują mnie formy, w których spotykają się różne rodzaje dokumentu - zapisane w zdjęciu, dźwięku, słowie. Dlatego działam w fundacji dokumentalistów Opowiedz To - Picture This".
Autorka książek:
- Farby wodne
"Na kanwie życia więźniarki, która malowała 'Cyganów doktora Mengele', Lidia Ostałowska przedstawia historię zagłady europejskich Romów i powojenne zawirowania polityki pamięci. Farby wodne to spokojny reportaż z piekła, książka, której nie można zapomnieć".
Irena Grudzińska-Gross - Cygan to Cygan
"Jakże niezwykły jest świat Cyganów, o którym tak przejmująco opowiada Lidia Ostałowska! Ileż tu przewija się losów najdziwniejszych, ileż zdumiewających historii. Te świetne, napisane z pasją i humanizmem reportaże odsłaniają zagadkową i fascynującą rzeczywistość, w którą książka Ostałowskiej wciąga od pierwszej strony".
Ryszard Kapuściński - Bolało jeszcze bardziej
To prawdziwa wizytówka kunsztu reporterskiego Lidii - zbiór tekstów o polskim bólu. Tym z wielokulturowych Mazur, upadającego pegeeru i bezrobotnych Bałut. Część powstała ponad dekadę temu, ale nie straciły aktualności dzięki zdolnościom autorki do podsłuchiwania, rozmawiania i obserwacji. Z mozaiki ludzkich problemów wyłania się obraz kraju w wiecznej transformacji, żyjącego przeszłością i nieodkupionymi winami. Kraju poranionego od morza do gór.
Sylwia Chutnik