Realizując ideę powrotu z repertuarem tradycyjnym do jego „naturalnego środowiska”  trzydniowe warsztaty pieśni adwentowych i kolędniczych  zorganizowano tym razem na świetlicy wiejskiej we wsi Danowo k. Goleniowa. Warsztaty przeznaczone  głównie dla ludzi ze środowisk wiejskich z okolicznych wsi prowadzone były przez  pieśniarki muzyki tradycyjnej z Zespołu Śpiewaczego Jarzębina z Kocudzy:

  • Beatę Oleszek,
  • Janinę Dyjach i 
  • Monikę Jargiło.

Warsztaty

W trakcie warsztatów uczestnicy (z młodego i starszego pokolenia) nauczyli się nieznanego im dotąd repertuaru obejmującego polskie pieśni adwentowe oraz kolędy pochodzące z okolic Roztocza. Energia, bezpośredniość oraz autentyzm prowadzących warsztaty śpiewaczek stworzyły podstawy do interesującego spotkania, stymulacji i wymiany dla lokalnego środowiska wiejskiego.

Pokaz powarsztatowy

Warsztaty zakończył otwarty pokaz powarsztatowy w Danowskim kościele, w trakcie którego wykonany został głównie  repertuar adwentowy. Wszystkim  obecnym w kościele rozdane zostały teksty  dzięki którym mogły one stopniowo włączać się do śpiewu. Działania te były więc w zamierzeniu próbą poszerzenia repertuaru adwentowego ograniczającego się obecnie zazwyczaj do 2-3 pieśni.
Działania zrealizowano  dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Odnowy Wsi „Zapiecek” w Danowie. Po koncercie członkowie Stowarzyszenia  zorganizowali w świetlicy wspólnotowe spotkanie  z udziałem uczestników, organizatorów i części okolicznych mieszkańców, które stało się okazją do wspólnego śpiewu i prezentacji  kolejnych pieśni adwentowych oraz kolęd.

Spotkanie

W dn. 18.12.2012 miało zaś miejsce spotkanie wspólnotowe dot. tradycyjnych kolęd  zorganizowane w Piwnicy Kany.  W spotkaniu, cieszącym się sporym zainteresowaniem udział wzięło kilkadziesiąt osób (w tym członkowie grupy rękodzielniczej Czarna Owca, spotykającej się cyklicznie w Kanie).

Więcej informacji o tych działanich można odnaleźć w opowieści filmowej Adama Ptaszyńskiego o projekcie Wokół Tradycji 2012 dostępnej  tutaj

Projekt  WOKÓŁ TRADYCJI 2012 dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Dziedzictwo kulturowe”.

Zobacz zdjęcia w tematycznej galerii