PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński

WOKÓŁ TRADYCJI - 2012

Grudzień 2012

SPOTKANIE Z TRADYCJĄ ADWENTOWĄ I KOLĘDNICZĄ

GALERIA ZDJĘĆ >>>

powrót do MENU >>>

Spotkanie z tradycją adwentową i kolędniczą
14-16. grudnia 2012

Danowo k. Goleniowa

W dniach 14-16.12.2012 na świetlicy wiejskiej we wsi Danowo k. Goleniowa odbyły się trzydniowe warsztaty pieśni adwentowych i kolędniczych. Działania zorganizowano przy współpracy ze Stowarzyszeniem Odnowy Wsi "Zapiecek" w Danowie. Warsztaty prowadzone były przez pieśniarki muzyki tradycyjnej z Zespołu Śpiewaczego Jarzębina z Kocudzy: p. Beatę Oleszek, Janinę Dyjach i Monikę Jargiło. Warsztaty przeznaczone były głównie dla ludzi ze środowisk wiejskich z okolicznych wsi. Uczestniczyły w nich zarówno osoby z młodego jak i starszego pokolenia. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczyli się nieznanego im dotąd repertuaru obejmującego polskie pieśni adwentowe oraz kolędy pochodzące z okolic Roztocza. Energia, bezpośredniość oraz autentyzm prowadzących warsztaty śpiewaczek stworzyły podstawy do interesującego spotkania, stymulacji i wymiany dla lokalnego środowiska wiejskiego. Warsztaty zakończył otwarty pokaz powarsztatowy w Danowskim kościele, w trakcie którego wykonany został głównie repertuar adwentowy. Wszystkim osobom obecnym w kościele rozdane zostały teksty śpiewanych pieśni dzięki którym mogły one stopniowo włączać się do śpiewu. Było to o tyle ciekawe, że w świadomości lokalnej repertuar adwentowy ogranicza się jedynie do 2-3 pieśni, mamy więc nadzieję że dzięki przeprowadzonym działaniom może on zostać wzbogacony. Po koncercie członkowie Stowarzyszenia "Zapiecek" zorganizowali w świetlicy wspólnotowe spotkanie z udziałem uczestników, organizatorów i części okolicznych mieszkańców, które stało się okazją do wspólnego śpiewu i prezentacji kolejnych pieśni adwentowych oraz kolęd.

Zespół Śpiewaczy JARZĘBINA powstał w 1990 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy, wsi położonej w powiecie janowskim na Roztoczu. Zespół jest wielopokoleniowy; przez JARZĘBINĘ przewinęło się ponad 60 osób, do dzisiaj 18 trwa dalej w śpiewaniu. Bezpośrednim źródłem repertuaru zespołu jest ustna tradycja ludowa, oparta głównie na przekazach rodzinnych a także różnego rodzaju śpiewniki, zarówno o charakterze religijnym (kantyczki - kolędy, pastorałki, pieśni adwentowe, wielkopostne i wielkanocne), jak i śpiewniki narodowe. Zespół nagrodzony m.in. nagrodą im. Oskara Kolberga.

Projekt "Wokół Tradycji 2012" dofinansowano z programu MKiDN pn. "Dziedzictwo kulturowe".
Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl