PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński

WOKÓŁ TRADYCJI - 2009 - WYPRAWA DZIADOWSKA

Październik 2009

WYPRAWA DZIADOWSKA

 

powrót do MENU >>>

Warsztaty pieśni wędrownych lirników / "WYPRAWA DZIADOWSKA"
20-25. października 2009

"Wędrowni śpiewacy cieszyli się na wsi ogromną popularnością. Ich pojawienie się stanowiło nie lada sensację. Gdy dziad wchodził do chaty, dopiero po odmówieniu pacierzy i odśpiewaniu nabożnych pieśni, których wieśniacy słuchali z namaszczeniem, rozpoczynał gawędę o tym, co dzieje się w okolicy i na szerokim świecie, urozmaicając opowieść pieśniami nowiniarskimi. Pełnił rolę żywej kroniki swojej okolicy, a ponadto - w razie potrzeby był lekarzem, doradcą i wychowawcą".

W ramach tego elementu projektu zorganizowano w Ośrodku Poszukiwań Teatralnych Zygmunta Helanda w Strzelewie k. Goleniowa cykl czterodniowych zamkniętych warsztatów pieśni wędrownych lirników. Warsztaty zakończyła "Wyprawa dziadowska" będąca próbą odtworzenia w środowiskach wiejskich występującej do początku XX w. dość powszechnie w Polsce tradycji wędrownych śpiewaków zwanych dziadami.

Zarówno warsztaty jak i wyprawa były poprowadzone przez trzech doświadczonych muzyków, znawców tradycji ludowej: Jacka Hałasa (który zapoznał uczestników z polskimi świeckimi pieśniami wędrownych śpiewaków), Remigiusza Hanaja (polskie dziadowskie pieśni religijne) oraz Siergieja Petryczenko (ukraińskie pieśni lirnicze). Warsztaty obejmowały zarówno naukę pieśni jak i podstawy gry na lirze korbowej - typowym instrumencie "dziadowskim" obecnie niemal całkowicie zapomnianym.

W związku z tym, że kontekst i funkcja wyprawy dziadowskiej mogła budzić dużo większe wątpliwości wśród mieszkańców wsi niż np. wyprawa kolędnicza czy alilujkowa (m.in. dlatego że tradycja wędrownych lirników nie funkcjonowała powszechnie w świadomości mieszkańców) prowadzący warsztaty wraz z uczestnikami zdecydowali się poprzedzić wyprawę koncertem/prezentacją powarsztatową pieśni dziadowskich zorganizowaną w wiejskim kościele w Strzelewie.

Projekt Wokół tradycji został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe.
Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl