Grudzień 2009
ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Czas Świąt Bożego Narodzenia to jeden z najważniejszych okresów w polskiej tradycji ludowej. Kultywowane od pokoleń zwyczaje uległy jednak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci daleko idącym redukcjom i modyfikacjom. Grudniowe spotkanie w ramach projektu "Wokół Tradycji 2009" stanowiło próbę przybliżenia zapomnianych, zanikających lub funkcjonujących już tylko w niewielkich lokalnych społecznościach tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.
Do prowadzenia grudniowej edycji projektu zaprosiliśmy Annę i Witolda Brodów - muzyków, znawców i badaczy tradycji ludowej, współzałożycieli Teatru Węgajty i grupy Bractwo Ubogich, założycieli Kapeli Brodów, laureatów m.in. Folkowego Fonogramu Roku oraz Festiwalu Nowa Tradycja.
Mówią o sobie:
"Jesteśmy miłośnikami polskiej muzyki tradycyjnej, gramy wspólnie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Koncerty nasze są przewodnikiem w kalendarzu polskich świąt i obrzędów.
Aby nie uchybić pięknu starodawnych pieśni i partytur zachowujemy oryginalne maniery wykonawcze oraz - w przypadku muzyki religijnej - właściwy jej tematyce kontekst. Pamiętamy przy tym, że muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; więc nie tyle cytujemy ile opowiadamy tę samą, co przed wiekami, historię."
Kapela Brodów poprowadziła w Teatrze KANA trzydniowe warsztaty staropolskich, zapomnianych niemal zupełnie kolęd, różniących się zasadniczo co do treści, melodii oraz sposobu wykonania od funkcjonujących obecnie w powszechnym obiegu. Spotkania uzupełniały opowieści o zwyczajach i tradycjach kolędniczych. Warsztaty zakończone zostaną koncertem Kapeli Brodów połączonym z prezentacją powarsztatową.
Warsztaty zakończył wspólny koncert/prezentacja powarsztatowa uczestników projektu oraz kapeli Brodów.
Spotkanie zorganizowano dzięki współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej. P. Veronika Belyaeva jest wykładowczynią wydziału Etnologii i Antropologii Kultury. Pani Veronika w interesujący sposób opowiedziała o tradycji Bożego Narodzenia oraz o różnicach i analogiach pomiędzy zwyczajami we Wschodniej Europie , głównie w krajach byłego Związku Radzieckiego.