12 kwietnia | niedziela | godzina 19.00 | Teatr Kana | wstęp: 25/20 zł
„Lailonia” – spektakl Teatru Kana
Postacie z wybranych do spektaklu bajek Kołakowskiego boją się anonimowości. Robią wszystko, żeby zaznaczyć swoją obecność, zwrócić na siebie uwagę, wyróżnić się z tłumu, zaistnieć. Wierzą, że jeśli uda im się spełnić w tym dążeniu poczują się wreszcie szczęśliwe.
Podobnie jest z aktorami, którzy wcielają się w mieszkańców Lailonii. Chęć zaistnienia na scenie staje się dla nich coraz silniejszą pokusą. Każdy chce mieć swoje „pięć minut”, pragnie żeby jego występ był sukcesem. Każdy chce zostać zwycięzcą, nikt - przegranym.
Tymczasem bohaterom bajek Kołakowskiego nie udaje się osiągnąć upragnionego szczęścia, ich działania kończą się najczęściej porażką. „Tu na ziemi nie ma sukcesu. Oczywiście są ludzie sławni. Jednak mimo wszystko bym utrzymywał, że wszyscy jesteśmy nieudacznikami” - pisze Kołakowski. Czy mamy, zatem zaakceptować życie jako nieuchronną porażkę? Czy oznacza to, iż nie warto podejmować próby zawalczenia o własne szczęście? Czy mamy w ogóle szansę na wygraną w szamotaninie z własnym losem? Czy mamy jakikolwiek wpływ na jej wynik?
Kołakowski nie chce odpowiadać na pytanie o to „jak żyć, żeby być szczęśliwym?”. W jednym z wywiadów mówi -” jeżeli godzę się na to, że nie będę papieżem, ani Gretą Garbo, jeżeli wiem, że nie jestem i nie mam być doskonały, jeżeli nie wymagam od siebie zbyt wiele, cieszę się drobiazgami, jestem pogodzony z drobnymi grzeszkami i jeżeli zgoda na takie życie mnie nie unieszczęśliwia, to wszystkim jest lepiej.” „Przez miernotę do dobrego życia? Taka jest pana rada?” - pyta dziennikarz. Kołakowski odpowiada - „ Może coś takiego. Ale ja nie chcę nikomu doradzać. Mówię tylko, co mi się zdaje pożyteczne.”
„LAILONIA”
na motywach książki: „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki” Leszka Kołakowskiego
Adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
Konsultacja dramaturgiczna: Dorota Semenowicz
Kostiumy: Wanda Kowalska
Realizacja: Teatr Kana
Obsada
Bibianna Chimiak
Karolina Sabat
Tomasz Grygier
Dariusz Mikuła
Waldemar Nicek
Hubert Romanowski
Piotr Starzyński
W spektaklu wykorzystano fragmenty muzyki tradycyjnej w wykonaniu Anny Witczak, Daniela Kaczmarczyka i Piotra Rejdaka, oraz fragmenty utworów:
Louis Armstrong „What a wonderful world” (w wykonaniu Roda Stewart'a).
Massive Attack „Everywhen”.
Podziękowania za pomoc w realizacji dla Uli Ślusarczyk i Olgi Madej.
Rezerwacja biletów pod numerem telefonu: 91 434 15 61 lub drogą elektroniczną: paula@kana.art.pl (od poniedziałku do piątku między 9 a 15); zakup i odbiór biletów w Piwnicy Kany.