PROJEKT OKNO
RYTMIKA / HARMONIA / MUZYKA - WARSZTAT PRAKTYCZNY
prow. Tomasz Krzyżanowski, Chorea
Tomasz Krzyżanowski - kompozytor, muzyk, aranżer, wokalista, biegacz. Gra na perkusji, instrumentach perkusyjnych i klawiszowych. Wielki miłośnik rytmu. Współzałożyciel Teatru Chorea w którym od 10 lat kieruje pracą muzyczną. Był liderem wielu warsztatów teatralnych i muzycznych zarówno dla aktorów, muzyków tancerzy, jak i amatorów, dzieci i młodzieży, m. in. w St. Donats Atlantic College (Walia); Europejskim Centrum Kultury w Delphi (Grecja), REDCAT Theatre (Los Angeles), Teatr ATALAYA (Sevilla), Teatr Espacio Espiral (Santander), Meyerhold Center (Moskwa), Instytucie im. J. Grotowskiego (Wrocław), PWSFTViT (Łódź), CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa), Teatr Capitol (Wrocław) i wielu innych. Regularnie prowadzi zajęcia i warsztaty muzyczne dla młodzieży i dorosłych. Uczestnik i współprowadzący wielu projektów edukacyjnych i artystycznych Teatru CHOREA. Od 2011r kieruje Wielkim Chórem Młodej Chorei. Współzałożyciel i perkusista łódzkiej grupy Blue Rabbit.
W swojej pracy inspiruje się muzyką i rytmiką pochodzącą ze starożytnej Grecji, Bałkanów, muzyką Bliskiego Wschodu, Indii, Hiszpanii, Brazylii, jazzem. Podczas warsztatów wspomaga się prostymi instrumentami perkusyjnymi, harmonium, metronomem. Opiera się na doświadczeniach muzycznych i teatralnych (zarówno jako instrumentalista, śpiewak, jak i kompozytor), a także na wieloletniej pracy warsztatowej. Za każdym razem program warsztatów jest dostosowywany do potrzeb i możliwości grupy.
Warsztaty będą prowadzone w dwóch grupach: poczatkującej i zaawansowanej.
Warsztaty w grupie początkującej skierowane są do muzycznych pasjonatów, ludzi zainteresowanych teatrem, osób które w przyszłości chciałyby profesjonalnie zająć się muzyką, teatrem, śpiewem a także dla wszystkich, którzy chcieliby wydać z siebie głos, pośpiewać, pomuzykować oraz poczuć czym jest wspólny rytm i puls.
Warsztaty w grupie zaawansowanej skierowane są do profesjonalistów zajmujących się muzyką i pracą muzyczną w teatrze, aktorów oraz do muzycznych pasjonatów z poczuciem rytmu, którzy mają już doświadczenie w pracy muzycznej, teatralnej i w pracy z głosem.
Opracowany warsztat dzieli się na 2 moduły, zaprezentowane poniżej.
Moduł: RYTMIKA/ PULS/ RYTMICZNE CIAŁO
- rytmy parzyste i nieparzyste - proste i złożone,
- polimetryczne ćwiczenia ruchowo-rytmiczne poprawiające korelację półkul mózgowych i koordynację ruchową
- praca nad uświadomieniem pulsu
- szukanie wspólnego pulsu grupy
- budowanie złożonych struktur polirytmicznych zaczynając od prostych ćwiczeń: tupanie, klaskanie, uderzenia o ciało
- elementy body percussion
- improwizacja rytmiczna
Moduł: GŁOS/ MELODIA/ HARMONIA/ PIEŚŃ
- rozgrzewka głosowa z uwzględnieniem fizjologii i mechaniki głosu (krtań, struny głosowe, rezonatory)
- nauka poprawnej fonacji czyli "produkcji" dźwięku
- zasady zdrowej "eksploatacji" głosu
- ćwiczenia z użyciem prostych skal (np. pentatonika), improwizowanie melodii w oparciu o skale, nauka jednogłosowych melodii tonalnych i atonalnych
- interwały i akordy: budowanie prostych współbrzmień, akordów,
- nauka "pionowego" słuchania i śpiewania, złożone słupy harmoniczne, polifonia
- jedno i wielogłosowe ćwiczenia harmoniczne
- nauka tradycyjnych pieśni we własnych aranżacjach: pieśni w wielu językach z różnych zakątków świata, inspirowane muzyką antycznej Grecji, pieśni sefardyjskie, pieśni z Gruzji, Bułgarii, Serbii, Ukrainy, Islandii a także własne kompozycje np w języku akadyjskim, tureckim, a także w językach zmyślonych
Warsztat jest pierwszym z cyklu spotkań z artystami zajmującymi się rolą dźwięku, głosu i muzyki w teatrze p.t. "Pogłosy", realizowanego w ramach tegorocznej edycji Projektu OKNO.
Koszt warsztatów: 50 zł
Liczba miejsc ograniczona, zapisy: paula@kana.art.pl