14. - 15. grudnia (wtorek - sobota), godz. 19:00
WOKÓŁ TRADYCJI
SPOTKANIE Z TRADYCJĄ ADWENTOWĄ I KOLĘDNICZĄ - warsztaty kolędnicze Scholi Teatru Węgajty.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 50 zł
Zapisy na warsztaty: rafal@kana.art.pl lub pod nr tel. 91 433 03 88
więcej informacji »
WOKÓŁ TRADYCJI
SPOTKANIE Z TRADYCJĄ ADWENTOWĄ I KOLĘDNICZĄ - warsztaty kolędnicze Scholi Teatru Węgajty.
Ostatnia w tym roku edycja projektu zostanie poświęcona tradycjom związanym z okresem adwentu i Bożego Narodzenia. W ramach kilkudniowych warsztatów prowadzonych przez członków Scholi Teatru Węgajty będzie można zapoznać się ze źródłami tradycji muzycznej czasu Bożego Narodzenia - program warsztatów obejmie zarówno fragmenty chorału gregoriańskiego, śpiew bizantyjski, średniowieczne włoskie laudy, jak i stary, niemal zapomniany repertuar kolęd łacińskich, polskich, niemieckich i ukraińskich zachowany częściowo w tradycji ludowej.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 50 zł
Zapisy na warsztaty: rafal@kana.art.pl lub pod nr tel. 91 433 03 88
SCHOLA TEATRU WĘGAJTY powstała w styczniu 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia Teatr Węgajty i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego, sakralnego, tradycją ludową i antropologią kultury.
Projekt "Wokół Tradycji" zrodził się z naszego przekonania, że tożsamość, wiedza i poczucie przynależności do określonej tradycji są jednym z najważniejszych czynników społecznych i kulturotwórczych, kształtujących zarówno osobowość jednostek jak i zachowania całych grup społecznych. Cykl "Wokół Tradycji" jest projektem artystycznym i edukacyjno-badawczym, stanowiącym zarówno próbę ukazania i udokumentowania zanikających systemów zachowań, obrzędów i praktyk tradycyjnych, które występowały do niedawna dość powszechnie na różnych obszarach Polski, jak i odpowiedzi na ważne dla nas pytania o współczesne formy oraz funkcje tradycji. W ramach projektu chcemy również skłonić do zastanowienia nad przyczynami i konsekwencjami współczesnych niepokojących zjawisk społecznych takich jak osłabienie więzi pokoleniowych i społecznych, brak poczucia tożsamości z własnymi korzeniami czy zanikanie form wspólnotowego spędzania czasu, szczególnie widocznych na obszarach, w których na skutek zdarzeń społecznych, politycznych lub historycznych przerwana została ciągłość pokoleniowa.
Projekt "Wokół Tradycji 2013" dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. "Dziedzictwo kulturowe".