PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński
galeria zdjęć
9. Międzynarodowe Spotkania Młodego Teatru - OKNO 2005

24. - 27. Lutego 2005

9. Spotkania Młodego Teatru OKNO powstało we współpracy z jedną z najstarszych na świecie organizacji badających zjawiska sztuk intermedialnych Fylkingen (Stockholm), jedną z największych instytucji teatralnych Berlina - Theaterhaus Mitte oraz festiwalem organizowanym przez Uniwersytet Humboldta - Neuropolis. Wynikiem tego jest obecność sześciu propozycji szwedzkich oraz kilku produkcji niemieckich szkół teatralnych.

Tegoroczne spotkania to kilkanaście przedstawień, a także propozycja dziewięciu koncertów, siedmiu performance'ów, czterech wystaw, trzech projekcji filmowych, słuchowiska radiowego oraz niekonwencjonalnych zabaw tanecznych. Ponadto zapraszamy do wzięcia udziału w czterodniowych warsztatach performance-video (prowadzenie dr T. Martius - wykładowca video Freie Universität Berlin) - zakończonych pokazem w ostatni dzień festiwalu. W naszym programie znajdą Państwo również wykłady oraz seminaria poruszające obszary problemu wpisanego w tegoroczny temat spotkań 'multimedia i antykonsumpcjonizm'.

W tym roku również zmierzymy się z przestrzeniami nieteatralnymi, które starać się będziemy zawłaszczyć na rzecz sztuki. Artyści festiwalowi pojawią się ze swoimi działaniami między innymi na dworcu, ulicy miasta, muzeum, kinie, gimnastycznej sali i hipermarkecie. Starać się będziemy, żeby pośród wielu zdarzeń i mediów znaleźć czas na międzyludzkie spotkania.

OKNO zawsze próbowaliśmy "otwierać" w celu zintegrowania młodych artystów, w celu spotkania różnorodnych form teatralnej i parateatralnej wypowiedzi. Rozpoczynając od OKIEN prezentujących głównie młode zespoły teatralne, przeszliśmy do formuły prezentującej młody teatr w zetknięciu z od zawsze bliskimi teatrowi gałęziami sztuki. W zeszłym roku badaliśmy zależności i różnice między sztuką teatru i sztuką performance, jeszcze wcześniej taniec i hip-hop. Idąc tropem badania obszarów granicznych, w których przenikają się wrażliwości tak ludzi sceny, jak i tych działających na innych płaszczyznach kreacji, pragniemy w tym roku zwrócić szczególną uwagę na twórczość korzystającą ze zdobyczy współczesnej techniki. Nie zabraknie jednak też tego co zawsze - teatru, który chce mówić swoim językiem o rzeczach bliskim jego autorom, dotykających istotnych dla nich pytań.

Tematami towarzyszącymi tegorocznej edycji festiwalu są MULTIMEDIA i ANTYKONSUMPCJONIZM. Pierwszy z nich prowokuje do przyjrzenia się kreacyjnym możliwościom, jakie niosą ze sobą nowoczesne techniki multimedialne przede wszystkim w dziedzinie sztuk performatywnych, współczesnej muzyki improwizowanej i fotografii. W równym stopniu interesuje nas spektrum stosowanych środków oraz funkcje jakie pełnią w działaniach scenicznych, jak i ich wpływ na teatr, który od setek lat obywał się bez nich.

Nowy i coraz bardziej modny termin antykonsumpcjonizm został przez nas użyty na określenie zjawiska sprzeciwu wobec dominacji konsumpcyjnego modelu społeczeństwa. W przypadku podjęcia tego tematu istotne wydaje nam się pytanie, na ile w czasie kryzysu religii, relatywizmu wartości - ulegamy iluzji konsumpcyjnego raju i czy nasze umysły dysponują odpowiednimi filtrami selekcyjnymi, by mądrze wybrać. Wierzymy jednak, że zdrowy rozsądek wystarczy.

Z pewnością po raz pierwszy mamy przyjemność współpracować z tak dużym gronem instytucji i organizacji szczecińskich, jak również zagranicznych. Dzięki temu trochę światła na rodowód i obecne formy buntu wobec korporacyjnych mechanizmów rzucą z pewnością zorganizowane ze Stopklatką projekcje trzech specjalnie dobranych filmów. Pomoc organizacyjna i propozycje wydawnictwa MUSICA GENERA w dużej mierze przyczyniły się do kształtu programu wydarzeń muzycznych. Również w ramach współpracy po raz drugi festiwal zaprezentuje na Oknie niemieckie przedstawienia z dwóch szkół teatralnych oraz młodzieżowego teatru tworzonego przy berlińskiej Volksbühne. Współpraca z ważnym ośrodkiem sztuk intermedialnych Fylkingen ze Sztokholmu zaowocowała interesującymi propozycjami artystów skandynawskich w dziedzinie kompozycji teksto-dźwiękowych, performance muzycznego oraz teatru tańca.

Cieszymy się, że naszą ideę Spotkania, która początkowo wcielana była w życie na jednej skromnej scenie siłami kilku zaledwie grup teatralnych z najbliższych okolic podjęło tak wielu naszych nowych partnerów - tak bliskich, lokalnych, jak i tych, którzy na nasze Spotkanie przybyli tu z daleka.

Otwieramy IX edycję festiwalu OKNO z nadzieją, że uda nam się dotknąć rzeczywistej cząstki prawdy o człowieku w czasie rodzącego się wieku XXI. Wierzymy głęboko, że energia festiwalowych spotkań udzieli się wszystkim widzom i będzie służyć nie tylko w karnawałowym czasie festiwalu. Zapraszamy zatem do spędzenia z nami tych kilku długich, lutowych popołudni, wieczorów i nocy.

Zygmunt Duczyński
Janusz Turkowski
Teatr Kana

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl