Projekty autorskie - Weronika Fibich
Projekt: W poszukiwaniu tożsamości miejsca
PROJEKT: W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI MIEJSCA
- INTERWENCJA MIEJSKA: RECYKLING [2009]
"Skrawki pamięci, jak w poruszonym kalejdoskopie, ułożyły się w nowy obraz miejsca. To, co ledwie widzialne, egzystujące na marginesie wzroku i pamięci - powraca, wyznaczając nowe punkty orientacyjne, nowe odległości."
W starych rzeźniach na terenie Łasztowni (obecnie należącym do Portu Rybackiego GRYF) miało miejsce artystyczne zdarzenie, zrealizowane w ramach projektu W poszukiwaniu tożsamości miejsca. Twórcy różnych dziedzin sztuki razem z pracownikami portu podjęli problem przetwarzania danych zmagazynowanych w pamięci indywidualnej i zbiorowej, w kontekście przestrzeni. Zastanawiali się nad znaczeniem nośników pamięci (zdjęć, filmów, zapisków, jak również własnych wspomnień).
Gdzie przebiega granica między zapisem kliszy a umysłu ludzkiego? Czy to, co wspominamy, jest własnym śladem pamięci, czy wrażeniem przywołanym ze zdjęć, filmów i opowieści? Jakie konsekwencje wywołuje ponowne wykorzystanie raz zmagazynowanych informacji? I jak one się przeobrażają ze względu na czas i przestrzeń?
Poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania było zdarzenie artystyczne RECYKLING. Rozumiany jako wtórne wykorzystanie materiałów. Odzyskiwanie.
Punktem wyjścia w pracy nad zdarzeniem artystycznym było pojęcie recyklingu, rozumianego jako system obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Materią podlegającą wtórnej obróbce była w tym przypadku pamięć, zapisana w przedmiotach, starych fotografiach, filmach, muzyce, dźwięku, fakturze ścian i podłóg, a przede wszystkim w ludziach. Zjawisko pamiętania i schemat recyklingu opierają się na analogicznych procesach: przechowywania, sortowania, przetwarzania, powtórnego wykorzystania.
Droga, jaką prowadziłam widzów, stanowiła odbicie kształtu wstęgi Moebiusa. Odpowiednik tego znaku odnalazłam w porcie pod postacią taśmy produkcyjnej, specyficznego obiegu zamkniętego. Cykliczność i powtarzalność stały się fundamentami tworzenia i organizacji zdarzenia. Stałość w spektaklu symbolizowały woda i ziemia, w wielu kulturach uznawane za substancje pierwsze i odnawialne. Bohaterami zdarzenia byli pracownicy portu. Dzięki ich aktywnemu udziałowi w warsztatach artystycznych mogliśmy podążyć śladami indywidualnej historii każdego z osobna, przetwarzając wspomnienia w opowieść odczytaną z miejsca. Tymi, którym udało się odzyskać przestrzeń i nadać jej nową jakość byli aktorzy, muzycy, filmowcy i scenografowie.
Pomysł i prowadzenie projektu:
Weronika Fibich
Pracownicy portu uczestniczący w projekcie:
Małgorzata Kupczyńska
Mirosława Rudzińska
Halina Jastrzębska
Bożena Żerko
Beata Budzińska
Zbigniew Antonowicz
Jacek Jastrzębski
Tadeusz Kawałkiewicz
Ireneusz Rusiecki
Dariusz Spytkowski
Aktorzy:
Diana Doszczeczko
Eliza Hołubowska
Ewa Łukasiewicz
Krzysztof Gmiter
Michał Wąż
Dominik Jurewicz
Muzycy:
Soyeon Lim - fortepian
String Trio w składzie:
Gustaw Ciężarek - skrzypce
Gwidon Ciężarek - skrzypce
Łukasz Kurzawski - wiolonczela
Muzyka: Gustaw Ciężarek
Muzyka Łasztowni: Patryk Zakrocki
Filmy do projektu:
Adam Ptaszyński
Arek Piętak
Aranżacja przestrzeni i kostiumy:
Ilona Binarsch
Tina Siuda
Tomasz Hass
Szymon Lewiński
Krzysztof Nowak
Łukasz Garyga
Tomasz Hołubowski
Hubert Biczkowski
Tomasz Grygier
Janek Turkowski
Gonzalo Azcona Castrejon
Detlef Tabert
Ron Schindel
Ala Dopierała
Agnieszka Marcinkowska
Anna Jarocka
Michał Wojtarowicz
Akustyka:
Kuba Staśkowiak
Bartek Stanisławiak
Ekipa do zadań specjalnych:
Roman Rogowski
Leszek Busse
Przewodnicy:
Bibianna Chimiak
Martyna Głowacka
Karolina Sabat
Waldemar Nicek
DVD
Adam Ptaszyński
Anna Jarocka
Redakcja i korekta tekstów:
Joanna Daniek