Teatr Kingdom of Curvy Fork istnieje zaledwie pięć lat i w tym roku organizujemy już po raz piąty festiwal Kingdom of Art. To, co kierowało nami pięć lat temu, ciągle się w nas tli i zapala innych do ciągłego działania. Grupa, jaką tworzymy, niewątpliwie ma potrzebę kreowania miejsca do wspólnej wymiany myśli, doświadczeń i energii, tym ma być właśnie nasz festiwal, którego formuła z założenia zostaje otwarta. Naszą rodzinną miejscowością jest Goleniów; to właśnie miejsce uważamy za nasze centrum energetyczne, jednak mocy mamy tyle, że postanowiliśmy się nią podzielić także z mieszkańcami Szczecina, stąd zrodził się pomysł, aby KOA podzielić na dwie części, pierwszą odbywającą się w Szczecinie i drugą w Goleniowie.
Chcemy, aby to wydarzenie było jednocześnie festiwalem teatralnym, muzycznym i edukacyjnym, stąd też taka różnorodność w programie, od kilku rodzajów warsztatów przez spektakle po różne style muzyczne.
Chcemy łączyć, a nie dzielić.
Chcemy mieszać, a nie sprowadzać do jednego.
Chcemy wprowadzać zamęt, jednocześnie panując nad chaosem.
Chcemy tworzyć i prowokować do tworzenia.
W imieniu całej załogi organizacyjnej zapraszam na wydarzenia, jakie dla Was przygotowaliśmy.
Maciej Ratajczyk – dyrektor artystyczny festiwalu KOA2017
Festiwal Kingdom of Art:
15 - 16 lutego
"1 2 3 4" - spektakl Teatru Ego Vu
"(Na)Cięcie" - spektakl Teatru w Krzywym Zwierciadle
"To face" - spektakl Teatru Krzyk
"Dziewictwo" - spektakl Teatru 6 i pół
"Zabawa" - spektakl Teatru Brama
Curcuma - Akustycznie - koncert
Elektryczny Węgorz - koncert
Teatr Ego Vu
"1 2 3 4" to choreografia, która jest ruchomym obrazem plastycznym. Jej składowe to energia, muzyka i prostota.
Teatr w Krzywym Zwierciadle
"(Na)Cięcie"
Czy kierujemy się w swoim życiu uczuciami, czy rozumem? Co w naszym życiu jest ważniejsze − odczuwanie czy rozumienie? Czy musimy być tylko wzruszonymi marzycielami albo kalkującymi kłodami, wybierając drogę, którą podążamy? Ośmieszając samych siebie, wykorzystując nasze przywary i prymitywny sposób myślenia, tworzymy mikroświat zamknięty w pomarańczy. Jest to owoc naszych narodowych wad i trudnych wyborów, który zjadamy często nieświadomi konsekwencji. Przenosząc się w świat absurdu Sławomira Mrożka, poszukajmy odpowiedzi na pytania o to, kim jesteśmy, co nas w sobie denerwuje, a co irytuje innych w nas... Polakach.
premiera: czerwiec 2016
reżyseria: Michał Krzywaźnia
muzyka: Mariusz Kopiecki
obsada: Nikola Kabała, Mariusz Kopiecki, Kacper Krawczyk, Damian Wilkowiecki, Grzegorz Zieliński
Teatr Krzyk
"To Face"
A później i tak po płonącej walce przyznać się przed samym sobą, że ma się to nijak do ŻĄDZ, które budzą się w nas tak potężnie i mrocznie, że żadne znane nam słowa nie są w stanie tego okiełznać. Jako byty niedoskonałe wciąż się doskonalimy, by w oparach absurdu swoją niedoskonałość ukrywać przed światem. Co śmieszne, to ukrywanie nabiera na sile, gdy wytwarzamy bardzo osobliwą relację z drugim człowiekiem. Wówczas rodzi się tęsknota, a z nią kolejne pytania – gdzie się schronić i jak się chronić? Bo przecież po wielu latach zderzania się ze sobą w imię własnych przeżyć kody egzystencji znane są już tylko nam? A świat przecież jak szalony wali i tupie, byśmy oddali im to, co nasze i dyskretne. Nie ma litości dla osobliwości i tkliwości. Brzuchy świata są wciąż nienasycone i głodne, a jego kły coraz ostrzejsze. Wówczas w tej zawierusze życia i śmierci pozostaje nam często tylko granica własnych możliwości i ciągłych starań o siebie. Ceną tego mogą być już tylko narodziny czegoś nowego i nienazwanego, gdzie podobieństwo rodzi się z nas dla nas – i wówczas pozostaje nam chwila, w której liczy się już tylko czas – face "TO FACE".
reżyseria: Marek Kościółek
współpraca: Anna Giniewska
scenariusz: ZESPÓŁ
występują: Lena Witkowska oraz Mateusz Zadala
Teatr 6 i pół
"Dziewictwo"
DZIEWICTWO?
Śliczn,a młoda dziewczyna Alicja mieszka z rodzicami w "cottage" z pięknym ogrodem otoczonym murem, po którym pną się kwitnące róże. Ma dwadzieścia lat i jest dziewicą. Stosunek Alicji do rodziców i narzeczonego, równie jak ona młodego i pociągającego Pawła, który ją tutaj odwiedza, cechuje harmonijna zgoda z wzorcem życiowym określonym przez konwencjonalne wzorce zachowania początku XX wieku.
Sytuacja ulega dynamicznej zmianie, gdy Alicja zostaje ugodzona kamieniem, rzuconym w nią przez włóczęgę leżącego na ogrodowym murze. Wydarzenia ulegają dalszej komplikacji, gdyż Alicja, raz trafiona "kamieniem obrazy", pragnie już tylko tego, co obraźliwe i nieprzyzwoite. Do czego doprowadzi naszą bohaterkę poszukiwanie umiłowania w "brudach rzeczywistości"? Jakie pragnienia zrodzą się w jej dziewiczej głowie?
występuje: Weronika Giżycka
scenariusz i reżyseria: Krzysztof Gmiter
Teatr Brama
"Zabawa"
"Zabawa" Sławomira Mrożka to historia trzech żądnych rozrywki "parobków", którzy wdarli się do "świetlicy", w której, niestety, nie ma ani spodziewanej zabawy, ani nie ma w ogóle nikogo... To, co mozolnie odkrywają półgłówki, publiczność spostrzega od razu – stąd pyszne efekty komiczne. A jako że parobcy nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, mielą logiczne sprzeczności. Żmudne rozpoznanie skupia się wreszcie we frustracji i wybucha zwierzęcą agresywnością. Czy zabawa będzie możliwa? Parobcy starają się ją wymyślić. Zabawa kończy się w chwili, gdy wyczerpane zostały tkwiące w śmiesznych sytuacjach możliwości kombinatoryczne.
reżyseria: Daniel Jacewicz
obsada:
Parobek S: Paweł Danielewicz
Parobek N: Maciej Ratajczyk
Parobek B: Marek Kościółek
Curcuma
Curcuma to szczeciński zespół hardrockowy, płynnie łączący cechy gatunku z elementami post grunge'u i new metalu. Zespół jako taki ukształtował się we wrześniu 2011 roku, kiedy to do składu, założonego przez Degórę, dołączył wokalista Szurbo. Już pierwszy koncert 9 września 2011 roku pokazał kierunek, jaki obrała sobie Curcuma. Rasowe, mięsiste gitarowe riffy (Degóra), bezkompromisowo wspomagane przez sekcję rytmiczną (Marówa, Kacu), towarzyszące melodyjnemu i rytmicznemu wokalowi (Szurbo) to klucz do definicji tego, co proponuje zespół. Wśród utworów Curcumy nie zabraknie także nieco lżejszych, klimatycznych ballad, ale trzon stanowią utwory nazywane przez fanów "gwoździem".
"Gwóźdź" to także tytuł pierwszego klipu Curcumy, który został doceniony przez Jurka Owsiaka i wywalczył ekipie ze Szczecina udział w 19. Przystanku Woodstock, podczas którego wystąpiła na scenie folkowej.
Najświeższym krążkiem Curcumy jest płyta "Służby porządkowe", wydana w czerwcu 2016 roku. Tym razem zespół Curcuma zagra dla nas bez prądu.
skład zespołu:
Szurbo (Łukasz Szulborski) − wokal
Degóra (Jakub Degórski) − gitara prowadząca
Marówa (Marek Kuśmierczak) − bas
Kac (Kacper Kosiński) – bębny
Elektryczny Węgorz
To szalony muzyk, który jest dobrze znany przez goleniowską publiczność, dlatego postanowiliśmy, że jego twórczość pokażemy dwa razy: i w Szczecinie na nowym gruncie, i w Goleniowie na gruncie już znanym. Elektryczny Węgorz − propagator muzycznego szaleństwa. Tworzy piosenki oparte na rymowanych historyjkach, opowiadanych w rytm elektronicznej muzyki. Autor tekstów piosenek, producent muzyki oraz wokalista, sam realizuje swoje nagrania w Plastik Studio. Na koncertach wspiera go nie mniej energetyczny i szalony na scenie Łukasz z Bałut.