CYKL WYDARZEŃ, KTÓRE BĘDZIEMY REALIZOWAĆ W RAMACH PROJEKTU "MATECZNIK" 15 PAŹDZIERNIKA 2016 ROKU – W DNIU SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI, DEDYKUJEMY WSZYSTKIM KOBIETOM, KTÓRE PRÓBUJĄ OCHRONIĆ SWOJE DZIECI PRZED WOJNĄ. PODPISUJEMY SIĘ TYM SAMYM POD PONIŻSZYM APELEM:
"APEL na Dzień Solidarności z Uchodźcami 15 października 2016 – Polska przeciwko rasizmowi i przemocy
Średnio co siedem i pół godziny w Polsce dochodzi do przestępstwa na tle rasowym, etnicznym lub wyznaniowym. Każdego dnia na ulicach naszych miast ktoś zostaje znieważony lub pobity. W ostatnich miesiącach zaatakowane zostało między innymi małżeństwo z Indii, mongolski komik, dziewczyna z Algierii, czarnoskóra warszawianka, akordeonista z romskiego teatru muzycznego, studenci z Portugalii i Turcji, syryjski barman, chilijski pianista, czarnoskóry Brytyjczyk. W Przemyślu czarnoskóry chłopiec bawiący się z innymi dziećmi został wulgarnie zwyzywany i wyrzucony z placu zabaw przez dorosłego białego mężczyznę.
Europa od 2015 roku mierzy się z nasilającym się kryzysem migracyjnym. I choć do naszego kraju dotarło dotychczas niewielu uchodźców, temat ten spowodował niespotykaną eskalację uprzedzeń i ksenofobii. Zamiast rzeczowej rozmowy o problemach i możliwościach związanych ze zjawiskiem migracji w polskiej debacie królują mity, obelgi i strach. Niestety ta zbiorowa histeria ma bezpośrednie przełożenie na naszą rzeczywistość. Według oficjalnych danych już w latach 2013–2015 odnotowano w Polsce dwukrotne zwiększenie liczby przestępstw motywowanych nienawiścią. Statystyk za rok 2016 jeszcze nie znamy, ale według organizacji pozarządowych zajmujących się tą problematyką sytuacja stale się pogarsza. Ofiarą przemocy padają nie tylko – i nie przede wszystkim – uchodźcy. Na ataki narażone są już wszystkie osoby wyróżniające się kolorem skóry, ubiorem czy mówiące w obcym języku. Także ludzie żyjący w Polsce od lat, a nawet tutaj urodzeni.
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" – powiedział ponad 200 lat temu Edmund Burke. Historia nieraz pokazała, że miał rację.
Dlatego musimy przezwyciężyć własną obojętność. Musimy wspólnie powstrzymać rasizm i nacjonalizm – reagować na przemoc na ulicach, uczestniczyć w debacie publicznej, rozmawiać z ludźmi w najbliższym otoczeniu. Musimy domagać się od naszych władz, by ksenofobię dostrzegały właśnie w Polsce, a nie tylko poza jej granicami. Musimy żądać, by skutecznie przeciwdziałały fali przemocy w naszym kraju.
Podobnie jak w roku ubiegłym, 15 października 2016 obchodzić będziemy Dzień Solidarności z Uchodźcami. Pod hasłem sprzeciwu wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią, w imię międzynarodowej współpracy i ludzkiej solidarności będziemy organizować spotkania, akcje społeczne, działania artystyczne, warsztaty, dyskusje, wykłady, wystawy, happeningi, pokazy filmów i koncerty.
15 października to okazja, by powiedzieć głośno, że nie ma w Polsce zgody na wrogość wobec słabszych, bezbronnych i potrzebujących. Że chcemy, by nasz kraj aktywnie uczestniczył w międzynarodowej pomocy uchodźcom. Że mamy prawo żyć w kraju, w którym wszyscy – bez względu na miejsce pochodzenia, kolor skóry, wyznanie, płeć, orientację seksualną, światopogląd i status materialny – traktowani są z szacunkiem i czują się bezpiecznie.
W Dniu Solidarności z Uchodźcami może wziąć udział każda instytucja publiczna, prywatna i pozarządowa, każda i każdy z nas, mieszkanek i mieszkańców naszego kraju. Powinniśmy zabrać w tej sprawie głos, bo nasze milczenie nie jest niczym innym jak zgodą na rasizm i przemoc na polskich ulicach, w mediach i polityce.
Inicjatywa Chlebem i Solą"
"Projekt: Matka to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga, fizjologiczna, uwikłana w kupy, nieprzespane noce, morderczą chęć uciszenia drącego się niemowlaka. Przy całej bezbrzeżnej miłości do własnego dziecka, można mieć go czasem jednocześnie dość, to naturalne i ludzkie. Ale o tym się głośno nie mówi, przecież zawsze znajdzie się ktoś świętszy od świętego, który zgromi wzrokiem i nazwie wyrodną matką. Matki więc milczą, tłumią swoje frustracje gdzieś głęboko, wyżyją się co najwyżej gdzieś w internecie, na blogu, najczęściej anonimowo. Ale Kana postanowiła nie milczeć, macierzyński Mordor wyrzucić wprost na scenę, nazwać pewne rzeczy wprost, bo dlaczego nie."
(Macierzyński Mordor na scenie. Projekt: Matka, Monika Żmijewska, 22.05.2016 13:55, Wyborcza Białystok)
Informacja o warsztatach:
Zapraszam na kolejne warsztaty w ramach projektu MATECZNIK – Moje ślady na mapie. To będą dwa dni intensywnej pracy, pełne energii, możliwości odkrywania siebie, zadawania sobie pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. To wszystko w bezpiecznej, ale też wyjątkowej, bo teatralnej, atmosferze. Czeka Was duża ilość ciekawych ćwiczeń z elementami dramy, prostych w realizacji, a za to zachęcających do refleksji i dyskusji, pobudzających do rozwoju i zmian. Tak więc zapraszamy do Teatru Kana na wspólną zabawę, do wspólnych refleksji, ale też po to, by poznawać nowe osoby i odkrywać siebie same.
Drogie Panie, Moje ślady na mapie to warsztaty dla Kobiet podróżujących przez życie, dla Kobiet będących w podróży w głąb siebie, dla Kobiet na rozstajach dróg, na chwilowych przystankach, na rozdrożach. Dla tych, które planują obecnie swoje podróże, własne przemiany, zmiany czy zamiany tego, co obecnie im przeszkadza, co im uwiera, na co już dłużej nie wyrażają zgody. Dla tych, które mają gotowość na poznawanie, doświadczanie, na obieranie nowych kierunków. Dla tych również, które zechcą podzielić się z innymi efektami odbytych już przez siebie podróży, rezultatami zmian, które zechcą przekazać, jak bardzo warto zaznaczać swoje ślady na mapie!
Prowadząca warsztaty: Małgorzata Mrozik – prezeska Fundacji Strefa Kobiet, psychoterapeutka, trenerka biznesu (www.strefakobiet.org oraz www.terapiamrozik.pl).
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń (info@strefakobiet.org lub paula@kana.art.pl,dodatkowe informacje: 506 074 740).
Informacje o spotkaniu z autorką:
Spotkanie z Anną Kaniecką-Mazurek i promocja powieści Kobieta/Mężczyzna. Niepotrzebne skreślić.
Więcej o książce oraz recenzje pod
MATECZNIK
spektakl Projekt: Matka, wstęp: 20/25 złwarsztaty Moje ślady na mapie, wstęp: 30 zł za 2 dni
spotkanie autorskie i promocja książki Kobieta/Mężczyzna, wstęp wolny