Zespół łączy w intrygującą całość wyjątkowe tradycje śpiewu z różnych stron świata. To fuzja, ale bez kompromisów, w której każda tradycja zachowuje swój odrębny charakter. W trakcie koncertu usłyszeć będzie można izo-polifoniczny lament z Albanii, wiejskie cantu a tenore z Sardynii, styl beko z południowej części Madagaskaru czy belgijską pieśń ludową. Zarówno repertuar grupy, jak i sposób jego wykonywania, polegający często na równoległym śpiewie pieśni pochodzących z różnych tradycji, posiadających wspólną tonację lub rytmikę, jest wspaniałym przykładem siły pieśni, dialogu, w jakim odrębne kultury mogą względem siebie pozostawać, dopełniając i wzbogacając się wzajemnie. Zespół składa się z muzyków mieszkających i tworzących na co dzień w wieloetnicznej Brukseli.
W skład zespołu wchodzą m.in.:
Talike Gellé (Madagaskar) to kompozytorka, wokalistka, storytellerka i perkusistka. W wieku 13 lat, zainspirowana kulturą griotów Antadroy założyła swój pierwszy zespół w swojej rodzinnej wsi Ifotake. W 1995 roku w Belgii, stworzyła swoje pierwsze kobiece trio wokalne śpiewające a cappella, NY Ajaja. Wydała 5 płyt CD, zdobywała liczne nagrody zarówno w Belgii jak i poza granicami
Tenore de Monte de Arvu (Sardynia). Śpiewacy Tenore de Monte de Arvu wyemigrowali do belgijskiej Limburgii ze swojej wioski położonej u podnóża gór Montalbo w Sardynii. Muzycy są spadkobiercami niezwykle interesującej sardyńskiej tradycji śpiewu wielogłosowego. Ich repertuar obejmuje nie tylko pieśni pasterskie "Canto a tenore ", ale także pieśni "Cu ballu" śpiewane podczas zabaw oraz inne tradycyjne pieśni ludowe z Sardynii.
Gjini Family (Albania) Gramoz, Ylber i Brihans Gjini należą do utalentowanej rodziny albańskiego pochodzenia. Ojciec ( Gramoz) wchodził w skład słynnego Tirana Ensemble, zespołu który jako jedna z nielicznych wykonywał bogaty pochodzący z róznych regionów Albanii repertuar pieśni iso-polifonicznych. Pieśni wykonywana przez rodzinę Gjini to elegie, opowieści historyczne i epickie poruszające ciągle żywe tematy takie jak miłość, uwodzenie, emigracja, utrata czy śmierć. Lider zazwyczaj wykonuje główną linię melodyczną do której chór tworzy niepowtarzalną, poruszającą i żywą odpowiedź.
Zespół VOXTRA został powołany dzięki działalności Muziekpublique – organizacji pozarządowej, działającej w Brukseli, która prowadzi cykliczne warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach pochodzących z różnych tradycji i obszarów kulturowych. Jest to forma aktywizacji przebywających tam imigrantów, którzy są zarówno nauczycielami jak i uczestnikami kursów. Oprócz warsztatów Muziekpublique organizuje koncerty i wydaje płyty, wspierając działalność i rozwój stworzonych w ten sposób wielokulturowych zespołów muzycznych.
Wstęp wolny
SPOIWA KULTURY: Voxtra (Belgia)
koncert1 lipca | godz. 20:30 | kościół p. w. św. Jana Ewangelisty, ul. Św. Ducha 4 / wstęp wolny