WROGOŚCINNOŚĆ. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych
Zapraszamy na cykl wykładów, spotkań, warsztatów i akcji artystycznych poświęconych tematyce "spotykania Innego" – osoby innej narodowości, rasy, kultury, religii, pochodzącej z innych środowisk lub warstw społecznych. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Czego i dlaczego się boimy? Czego nie rozumiemy? Jak się komunikować? Jak reagować? Jak rozmawiać?
Nawiązując do pojęcia "wrogościnności" sformułowanego przez Jaquesa Derridę, chcemy zapytać o warunki gościnności i o jej granice, podjąć dyskusję na temat relacji między gościem a gospodarzem, sytuacji "bycia gościem" w obcych kulturowo przestrzeniach.
Inni są w nas - warsztaty dla młodzieży, prowadzenie: Weronika Fibich
Działania warsztatowe mają na celu dekonstrukcję poczucia bycia u siebie w domu, wprowadzenie w taki stan wydomowienia, aby osoba uczestnicząca zyskała obcość wobec samego siebie. Wyrzeczenie się bycia u siebie, oddanie siebie do dyspozycji Innego pozwoli na bliższą obecność ze sobą i rozumienie Tego, który znajduje się obok. Tak przyjmowany gość to "ktoś inny niż ja, radykalnie inny". Podczas realizacji proponowanych zadań pojęcie Innego zostanie poddane rewizji. Teoretyczne ujęcia metodologii kulturoznawczych znajdą niniejszym swoje odzwierciedlenie w bezpośrednich działaniach edukacyjnych, które – za Julią Kristevą wskażą, że "Inni są w nas i to my jesteśmy Inni". Filozofia Kristevej jest filozofią otwartości, która przenosi środek ciężkości na indywiduum – tutaj każde "ja" jest "Innym", więc nie ma takiej "inności", która powinna spotykać się z niesprawiedliwością i represjami.
Wstęp wolny
Zapisy: paula@kana.art.pl
WROGOŚCINNOŚĆ. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych. Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.
WROGOŚCINNOŚĆ: Inni są w nas
Warsztaty14 czerwca | godzina 16:00-20:00 | wstęp wolny | zapisy