Repertuar powarsztatowego koncertu ma w zamyśle odzwierciedlić znaczenie tego szczególnego okresu zarówno w przyrodzie, jak i w tradycji ludowej, w którym w nierozerwalny węzeł zaplatała się często magia agrarna, wiara i miłość. W repertuarze znajdą się więc pieśni obrzędowe, korowodowe, mające zapewnić obfite plony, pieśni maryjne oraz "historie miłosne". Zapomniane i stosunkowo słabo znane obecnie pieśni zaprezentujemy w położonej nieopodal Pyrzyc wsi Rzepnowo. Chcemy, by pokaz powarsztatowy był jednocześnie okazją do spotkania i wymiany z mieszkańcami, a w szczególności z działającymi we wsi śpiewaczkami. Będziemy więc starali się sprawdzić jak poznany repertuar oddziałuje na miejscu oraz czy podobne pieśni funkcjonują w świadomości mieszkańców.
O prowadzących:
Ewa Grochowska
Muzyk, nauczyciel śpiewu tradycyjnego, badacz tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo - Wschodniej. W latach 2001- 2013 - uczennica wybitnego skrzypka ludowego Jana Gacy z Przystałowic Małych.
Główny obszar jej muzycznych zainteresowań to śpiew tradycyjny i muzyka instrumentalna centralnej i południowo-wschodniej Polski. Prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego (nagrania terenowe, kwerendy archiwalne i źródłowe, wyjazdy studyjne, działalność warsztatowa i koncertowa). Jest autorką i realizatorką przedsięwzięć, poświęconych edukacji w zakresie tradycyjnej kultury muzycznej, współpracuje także z wieloma środowiskami w Polsce, których działania koncentrują się wokół muzyki tradycyjnej i kultury ludowej.
Paweł Grochocki
Śpiewak z wyboru i wewnętrznej potrzeby oswajania (się z) muzyki tradycyjnej. Drugą nogą psycholog i muzykoterapeuta. Jego mistrzynią w podejściu i rozumieniu muzyki tradycyjnej jest Ewa Grochowska, z którą realizuje wspólne projekty muzyczne (od Janowa do Belgradu). Zamiłowany w pieśniach pogrzebowych. Zajmuje się głównie śpiewem męskim z Lubelszczyzny. Przez 5 lat wiceprezes Fundacji "Muzyka Kresów". Prowadził warsztaty śpiewu m.in. na Taborach Domu Tańca na Kielecczyźnie, Festiwalu Na rozstajnych drogach, w Toruniu, Krakowie, Lublinie… Jako członek Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej brał udział w koncertach i projektach m.in. "Polskie tradycyjne pieśni religijne rekonstrukcja energii" (Festiwal Brave), "Pieśni dziadowskie" (Festiwal Najstarsze Pieśni Europy), "W świetle zachodzącego słońca" J. Szmydki (Festiwal KODY). Uczył się ponadto śpiewu u Moniki Mamińskiej-Domagalskiej, Jeleny Jovanovic, Jurija Pastusznki, Tetiany Sopiłki. Uczestnik badań terenowych.
Wstęp wolny
Projekt "Wokół Tradycji 2016" został dofinansowany ze środków MKiDN, program Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna.
WOKÓŁ TRADYCJI: koncert powarsztatowy pieśni wiosny i spotkanie z wiejskimi śpiewakami
koncert6 maja | godzina 19:00 | wstęp wolny