WROGOŚCINNOŚĆ. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych
Zapraszamy na cykl wykładów, spotkań, warsztatów i akcji artystycznych poświęconych tematyce "spotykania Innego" – osoby innej narodowości, rasy, kultury, religii, pochodzącej z innych środowisk lub warstw społecznych. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Czego i dlaczego się boimy? Czego nie rozumiemy? Jak się komunikować? Jak reagować? Jak rozmawiać?
Nawiązując do pojęcia "wrogościnności" sformułowanego przez Jaquesa Derridę, chcemy zapytać o warunki gościnności i o jej granice, podjąć dyskusję na temat relacji między gościem a gospodarzem, sytuacji "bycia gościem" w obcych kulturowo przestrzeniach.
Kim jest Obcość? - spotkanie z Tomkiem Kitlińskim i Piotrem Brożkiem
Prezentacja rozpocznie się od analizy wstrętu wobec Innych, Kristevowskiego abiektu. Czy jeśli Obcy brzydzą nas, to poradziliśmy sobie z własną wyjątkowością? A może ksenofobia jest nienawiścią do samego siebie przenoszoną na Odmiennych: szukamy rzekomo odpowiedzialnych za nasze problemy; ranimy Onych i siebie? Czy jeśli zaakceptujemy własną wewnętrzną obcość, to wówczas przyjmiemy Inne i Innych? Będziemy interpretować wersety z Biblii Hebrajskiej ("Kochaj tę obcą osobę") oraz z ksiąg różnych kultur. Inspirujemy się filozofią Marii Janion, Hélène Cixous, Julii Kristevej i Cezarego Wodzińskiego. Przedstawiamy nasz krótki film #Invite the Refugee, rozmawiamy o instalacji Dawida Marszewskiego Gość, o filmie Elżbiety Benkowskiej Olena oraz o wędrówce Piotra Brożka poprzez Wschód Polski w poszukiwaniu gościnności.
Dr Tomek Kitliński jest autorem książek Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej, Dream? Democracy! A Philosophy of Horror, Hope & Hospitality in Art & Action i z Pawłem Leszkowiczem Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce. Na podstawie pracy napisanej pod kierunkiem Julii Kristevej uzyskał Dyplom Studiów Tekstu i Obrazu. Uczestniczył w seminariach Marii Janion i Hélène Cixous. Był stypendystą Fulbrighta w Transregional Center for Democratic Studies w New School for Social Research. Jako student anglistyki współpracował z teatrem alternatywnym Grupa Chwilowa. Działa w sztuce performance i kinie niezależnym. Jest także aktywistą na rzecz praw kobiet, mniejszości i migrantek/ów. Z Szymonem Pietrasiewiczem koordynował w Lublinie festiwal Transeuropa 2011 (wydarzenia feministyczne, LGBT i żydowskie z Ireną Grudzińską-Gross, Kazimierą Szczuką, Robertem Kuwałkiem i uchodźcami/czyniami z Czeczenii), a w 2015 z Magdą Linkowską i Pawłem Leszkowiczem wystawę Wojna i pokój.
Piotr Brożek jest reżyserem filmu o pańszczyźnie Niepamięć, o marynarzach-gejach Sztorm i o niepełnosprawności Niewidomi reżyserzy. To absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, historii UMCS i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Grzegorza Klamana. W Ośrodku Brama Grodzka-Teatrze NN koordynował profil facebookowy ofiary Zagłady Henia Żytomirskiego. Otrzymał nagrodę stowarzyszenia Homo Faber za film 2nd Exit w konkursie Gdyby wojny nie było i nagrodę Ha!Artu za klip do wiersza Bez, a także Żurawia w kategorii animacja kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego. Aktor Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika oraz francuskiej CIE Le Sablier. Był asystentem reżysera przy obrazach Bogowie, Miłość, Faza Delta oraz producentem w teatrze IMKA. Brał udział w 2015 "Democracy & Diversity" Graduate Institute i w wykładach ogólnouniwersyteckich Tomka Kitlińskiego Democracy: Philosophies, Activisms, Public Arts. W 2009 jako przewodniczący samorządu studentów, wspólnie z Kitlińskim uczestniczył w kampanii przeciw zwolnieniu sprzątaczek UMCS, która zakończyła się sukcesem.
Wstęp wolny
WROGOŚCINNOŚĆ. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych. Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.
WROGOŚCINNOŚĆ: Kim jest obcość?
spotkanie z dr Tomkiem Kitlińskim i Piotrem Brożkiem12 maja | godzina 18:00 | wstęp wolny