WROGOŚCINNOŚĆ. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych
Zapraszamy na cykl wykładów, spotkań, warsztatów i akcji artystycznych poświęconych tematyce dyskryminacji, lęków, stereotypów i wartości wynikających ze spotykanie Innego – innej narodowości, rasy, kultury, religii. Będziemy starali się rozmawiać i zadawać pytanie: Czego nie wiemy? Czego i dlaczego się boimy? Jak reagować? Jak pomagać? Jak poznawać i oswajać to, co obce, groźne, dziwne? Także o tym, dlaczego Inni boją się nas...
Nieobecny "Obcy": o tzw. kryzysie uchodźczym i islamofobii oraz polskiej
(nie-)tolerancji – wykład prof. Michała Buchowskiego
Jak można zinterpretować reakcje społeczeństwa polskiego na falę uchodźców w Europie? Skąd bierze się jawna nienawiść wielu ludzi wobec przybyszy, którzy w istocie rzeczy Polskę omijają? W mitologii narodowej Polacy przedstawiają się jako tolerancyjni kontynuatorzy tradycji wieloetnicznej i chlubiącej się wolnością religijną Rzeczpospolitej szlacheckiej. Obserwowane dziś reakcje większości mieszkańców kraju przeczą temu wyobrażeniu wrodzonej wręcz tolerancji. Odwołanie się do kilku pojęć w rodzaju fundamentalizmu kulturowego czy pluralizmu hierarchicznego pomaga w zrozumieniu fenomenu powszechnej dziś islamofobii, a jednocześnie pokazać, jak niebezpieczna tolerancja dla nietolerancji i mowy nienawiści może być.
Michał Buchowski jest profesorem antropologii społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Centrum Badań Migracyjnych na UAM. Kierownik Katedry Środkowoeuropejskich Studiów Porównawczych Uniwersytecie Europejskim Viadrina. Zajmuje się m.in. transformacją postsocjalistyczną, migracją, wielokulturowością i tolerancją oraz antropologią futbolu.
Wstęp wolny
WROGOŚCINNOŚĆ. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych. Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.
WROGOŚCINNOŚĆ: Nieobecny "Obcy": o tzw. kryzysie uchodźczym i islamofobii oraz polskiej (nie-)tolerancji
wykład prof. Michała Buchowskiego7 kwietnia | godzina 18:00 | wstęp wolny