Leszek Kołakowski i jego Bajki z królestwa Lailonii – wykład Jana Zamojskiego
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych (wyd. pierwsze 1963) to zbiór utworów literackich autorstwa wybitnego filozofa. Po zmianie systemu politycznego w Polsce książka ta była wielokrotnie wznawiana, została uzupełniona o bajkę czternastą - Wielki głód – zatrzymaną w latach 60. przez cenzurę, doczekała się kilku adaptacji teatralnych, z których najbardziej znana jest Lailonia Teatru Kana, a także ekranizacji w formie cyklu filmów animowanych. W ostatnich latach jej popularność objawia się także poprzez powstające na jej motywach filmiki umieszczane przez twórców na You Tube.
Na wykład o składać się będą:
- informacja, kim był Leszek Kołakowski i czym cechuje się jego twórczość
- rozpatrzenie Bajek z Lailonii w kontekście historyczno-literackim, jako przykładu literatury aluzyjnej, alegorycznej, antyutopii
- rozpatrzenie Bajek z Lailonii w kontekście historyczno-filozoficznym, filozoficznym i etycznym. Odbyłoby się to poprzez porównanie pewnych elementów i cech prac filozoficznych Leszka Kołakowskiego napisanych zarówno w pierwszej połowie lat 60. jak i tych powstałych np. w latach 90. z treścią wybranych fragmentów Bajek, które zostaną odczytane w czasie wykładu
- rozpatrzenie problemów wynikających z adaptacji Bajek, związanych głównie z przełożeniem zawartych w nich abstrakcji na obraz sceniczny lub filmowy.
Wykład, z elementami konwersatorium, będzie ilustrowany kadrami z filmowych adaptacji Bajek.
Jan Zamojski - pomysłodawca i scenarzysta cyklu filmowego 14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego, nauczyciel akademicki posługujący się w dydaktyce filozofii i etyki Bajkami zarówno w formie literackiej jak i filmowej, uczestnik, wraz z Teatrem KANA, projektu Czy Japonia to Lailonia?, zrealizowanego w Tokio w 2011 r.
LESZEK KOŁAKOWSKI I JEGO BAJKI Z KRÓLESTWA LAILONII
wykład12 grudnia, godzina 18:30, wstęp wolny