Temat spotykania Innego (kogoś z innej kultury, innej religii, wyznającego inny system wartości) od wielu lat jest jednym z najważniejszych zagadnień, którym zajmujemy się jako Ośrodek Teatralny. On stanowi ideową podstawę wielu naszych projektów, w tym realizowanego od kilkunastu lat festiwalu Spoiwa Kultury, na którym gościliśmy do tej pory artystów z kilkudziesięciu krajów świata.
Jednocześnie wielokrotnie staraliśmy się zwracać uwagę na problemy i los ludzi, którzy z powodów politycznych, społecznych, ekonomicznych są wykluczani, krzywdzeni, zmuszani do opuszczenia swoich domów, pozbawiani prawa do własnej kultury, tradycji i języka. Także tych, których życie jest zagrożone przez wojny, konflikty, reżimy, kataklizmy. Podczas realizowanych przez nas wydarzeń sami organizowaliśmy lub oddawaliśmy przestrzeń dla organizacji zbiórek wspierających m.in. mnichów buddyjskich – uciekinierów z Tybetu, ofiary trzęsienia ziemi w Japonii, mieszkańców Kijowa demonstrujących na Majdanie, uchodźców z Czeczenii, cywilne ofiary wojny w Syrii. Staraliśmy się rozmawiać o kulturach i narodach, które walczą o swoją tożsamość: Jakutach, Ewenkach, Tuaregach, Czeczenach, Romach, Ormianach, Kurdach. Zapraszaliśmy artystów, którzy wypowiadali się w sposób bardzo określony na trudne i niewygodne tematy. Już dwa lata temu – w kontekście zarówno Festiwalu jak i długofalowej działalności Ośrodka - pojawiło się hasło GOŚĆ/INNOŚĆ.
Dzięki tym doświadczeniom zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo skomplikowane są procesy, którym wszyscy podlegamy i jak trudno jest o porozumienie w sytuacji, gdy górę bierze lęk, poczucie zagrożenia, frustracja i spowodowana tym agresja. Poznając dramatyczne nieraz biografie konkretnych osób, których losy zostały złamane przez sytuacje tak skrajne jak wojna, zaczęliśmy jeszcze mocniej rozumieć, że ludzka empatia i solidarność, dostrzeżenie w kimś drugim nie obcego, tylko drugiego człowieka, może zmienić/uratować czyjeś życie.
Oczywiste jest, że solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swoich domów. Oczywiste jest również, że zdajemy sobie sprawę ze skali problemów, które wywołuje tak masowy napływ uchodźców do Europy. W oczywisty sposób niepokoi nas fakt, jakiego typu emocje ujawniają się obecnie w nas wszystkich i jakim językiem je wyrażamy.
Dlatego podpisując się pod wspólnym apelem w ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami podpisujemy się także pod podstawowymi sformułowanymi w nim pytaniami: Czego nie wiemy? Czego i dlaczego się boimy? Jak pomagać? I nie są to pytania, na które od razu znajdziemy łatwe odpowiedzi.
Zapraszając Państwa na spotkanie z dr. Fuadem Jommą, który odbędzie się 15 października, a także na kolejne planowane przez nas wydarzenia, zapraszamy do kontynuacji rozmowy, którą rozpoczęliśmy już dawno, a która jest teraz - naszym zdaniem - szczególnie potrzebna.
Chcemy przede wszystkim spróbować zrozumieć, co się dzieje w nas i wokół nas, jakie są przyczyny i jakie konsekwencje procesów, które zachodzą, jak szukać wspólnych i systemowych rozwiązań, które nie będą prowadziły do eskalacji konfliktu. Jak nie stawiać murów, a jednocześnie zachować poczucie bezpieczeństwa. Jak budować mosty.
Fuad Jomma – doktor politologii, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, z pochodzenia Kurd z Syrii, prowadzi badania naukowe nad problematyką tożsamości politycznej i społeczno-kulturowej Bliskiego Wschodu.
GOŚĆ/INNOŚĆ - SPOTKANIE Z DR. FUADEM JOMMĄ
15 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI
Ośrodek Teatralny Kana przy wsparciu Refugees Szczecin
15 października, godzina 19.00, Teatr Kana