Akademia Teatru Alternatywnego to projekt wszechstronnej, interdyscyplinarnej i nieformalnej edukacji teatralnej skierowany do liderów alternatywnych zespołów teatralnych działających aktywnie w swoich lokalnych środowiskach. To platforma rozwoju, wymiany doświadczeń oraz dialogu z mistrzami kilku pokoleń teatru niezależnego z Polski i ze świata. W ramach zajęć Akademii (realizowanych od września 2015 do marca 2017 w formie comiesięcznych, czterodniowych zjazdów odbywających się we Wrocławiu, Goleniowie i Szczecinie) uczestnicy będą poznawać autorskie metody pracy zaproszonych reżyserów i aktorów oraz różne tradycje i formy teatralne: od teatru antropologicznego, przez teatr fizyczny, tańca, społeczny, dokumentalny, uliczny, site-specific, lalkowy i teatr obiektu, po teatr klasyczny. Na program złożą się: treningi, warsztaty teatralne i wokalne, praktyczne szkolenia, spotkania, prezentacje filmowe, wykłady, a także pokazy pracy i spektakle. W trakcie 2016 roku słuchacze Akademii uczestniczyć będą również w najważniejszych przedsięwzięciach teatralnych Europejskiej Stolicy Kultury, w tym w Olimpiadzie Teatralnej.
Inauguracyjny Zjazd Akademii odbędzie się w dniach 22-25 września 2015 roku w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Zajęcia z adeptami poprowadzą Eugenio Barba i Odin Teatret oraz Teatr ZAR.
Akademia stanowi kontynuację Akademii Teatru Alternatywnego zrealizowanej w 2012 roku przez Teatr Brama w Goleniowie i Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie i jest realizowana w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.
Organizatorzy: Teatr Brama (Goleniów), Teatr Kana (Szczecin) oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego (Wrocław).
Inauguracyjny zjazd Akademii Teatru Alternatywnego
21-25 września, POZA SZCZECINEM, Instytut Grotowskiego, Wrocław