15-17 marca / Teatr Kana
PROJEKT "WOKÓŁ TRADYCJI" - warsztaty śpiewu i rękodzieła.
"WOKÓŁ TRADYCJI"
Spotkanie z tradycją wielkopostną i wielkanocną
W ramach projektu Wokół Tradycji 2013 zapraszamy na spotkanie z tradycją wielkopostną i wielkanocną obejmujące m.in. naukę polskich i ukraińskich pieśni wielkopostnych, alilujek (czyli kolęd wielkanocnych) oraz tradycyjnego rękodzieła (haft, frywolitka, ozdoby wielkanocne).
W niedzielę 17.03 odbędzie się powarsztatowy pokaz pieśni wielkopostnych w kościele we wsi Mosty k. Goleniowa. Po południu zaś zapraszamy do Piwnicy Kany na otwarte spotkanie z tradycją wielkopostną z udziałem prowadzących i uczestników warsztatów. Wokół Piwnicznego stołu zabrzmią stare pieśni wielkopostne i wielkanocne, a także opowieści o zapomnianych tradycjach, Zmartwychwstaniu, obrzędach wiosennych, składaniu życzeń. Podejrzeć też będzie można techniki rękodzielnicze (w tym wykonywania ozdób świątecznych).
Warsztaty poprowadzą Monika i Serhij Petryczenko oraz Pani Maria Bienias z Woli Koryckiej.
Koszt uczestnictwa w 3-dniowych warsztatach pieśni wielkopostnych: 50 zł, uczestnictwo w warsztatach rękodzieła - bezpłatne. Wcześniejsze doświadczenie (ani muzyczne, ani rękodzielnicze) nie jest wymagane. Zapisy na warsztaty przyjmujemy mailowo: info@kana.art.pl lub telefonicznie (91) 433 03 88.
Piątek 15.03
16.30 - 21.00 warsztaty śpiewacze, rękodzieło
Sobota 16.03
10.00 - 14.00 warsztaty śpiewacze w podgrupach
17.00 - 22.00 warsztaty śpiewacze w podgrupach, rękodzieło
Niedziela 17.03
12.30 pokaz powarsztatowy w Kościele w Mostach
17.00 - 21.00 spotkanie otwarte w Piwnicy Kany
Monika i Serhij Petryczenko - od 15 lat związani ze Stowarzyszeniem Teatr Węgajty i działającą w ramach tego Stowarzyszenia Scholą Teatru Węgajty. Mieszkają na wsi, realizują projekty artystyczno-badawcze poświęcone teatrowi średniowiecznemu oraz tradycyjnej muzyce i obrzędowości (m. in. IMoDaL - International Meetings on Drama and Liturgy, Laboratorium Tradycji, Festiwal Atlantyda Północy, Zamek Warmia, Kanty i Psalmy, Dom Tańca).
Monika Petryczenko od wielu lat zajmuje się rękodziełem, współpracuje z warmińskim Stowarzyszeniem Ręką Dzieło. Od 2008 roku prowadzi pracownię "Koronczarnia", w której za pomocą techniki koronki czółenkowej tworzona jest unikalna biżuteria. Prace można zobaczyć na www.koronczarnia.pl
Maria Bienias z Woli Koryckiej, ur. 1943 r (powiat garwoliński) jest znakomitą śpiewaczką i znawczynią lokalnej tradycji - to, co za jej życia nie funkcjonowało już w jej otoczeniu, zna i pamięta doskonale z opowieści swojej mamy i babci. Można się więc nauczyć od niej wielu pieśni z obrzędów dorocznych i rodzinnych oraz pieśni lirycznych i religijnych. Pani Maria zna także repertuar dawniej śpiewany tylko przez mężczyzn - np. wielkanocne kolędy życzące. Jest też jedną z ostatnich w okolicy osób, które prowadzą czuwanie przy zmarłym i wygłaszają mowy pogrzebowe. Oprócz pieśni można od pani Marii usłyszeć wiele o dawnym życiu na wsi, o leczeniu ziołami, poznać miejscowe legendy, a także nauczyć się rękodzieła i np. kiszenia ogórków! Prowadzi we wsi zespół i jest autorką kilku przedstawień obrzędowych.
Projekt dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. "Dziedzictwo kulturowe".