5-10.03. - - - Teatr Kana
SPOTKANIA TEATRALNE OKNO 2012 - ZBLIŻENIA
Część II. Dekonstrukcja opowieści.
WARSZTATY DLA PRAKTYKÓW Z TEATREM KREPSKO
WARSZTATY DLA PRAKTYKÓW Z TEATREM KREPSKO
WARSZTATY
Ich warsztat i metoda pracy twórczej ukierunkowana jest na wydobywanie potencjału kreatywności, w wyniku zderzania ze sobą pozornie nieprzystawalnych, przeciwstawnych sobie zadań aktorskich, co prowadzi do wywołania napięcia pomiędzy znaczeniem, działaniem, kontekstem sytuacyjnym i przestrzennym. Praca opiera się na improwizacji indywidualnej i grupowej, wykorzystuje spontaniczność reakcji, uczy zasad budowania puenty i użycia elementu zaskoczenia jako wartości twórczej. Warsztat ma charakter spotkania praktyków teatralnych i jest ukierunkowany na proces twórczy.
TEATR KREPSKO
Niezależna grupa teatralna, założona wiosną 2001 r. przez studentkę lalkarstwa Finkę Linneę Happonen oraz aktora i reżysera Petra Lorenca (1975-2006). Od początku zespół koncentruje się głównie wokół teatru lalek, tańca, pantomimy, śpiewu i muzycznej improwizacji. Ich działania określane są mianem teatru sytuacyjnego: powstające na scenie obrazy poddawane są dekonstrukcji, a kreacje poszczególnych aktorów przekształcane w pasmo nielogicznych względem siebie reakcji, w rezultacie budując absurdalne sytuacje. Poza przekazem i narracją, dla Krepska ważne jest pozostawienie widzowi większej przestrzeni na interpretację, ale i na czerpanie przyjemności z oglądania spektaklu. W tym celu nie ustają w poszukiwaniu pełnych energii i interesujących form wyrazu.
Grupa znana jest na całym świecie, przede wszystkim ze swoich pantomimicznych improwizacji, absurdalnego czarnego humoru i poetyckiej metaforyczności. W swój boleśnie ludzki, pełen niewypowiedzianych życzeń, ale i dziecinnej radości świat, Krepsko wprowadza widza posługując się językiem teatru absurdu i elementami poetyckiej klaunady. Niemal wszystkie ich spektakle pozbawione są słów. Siedziba czesko-fińskiej grupy znajduje się w Pradze, jednak jej członkowie i goście pochodzą z wielu krajów, bardzo często także występują za granicą: w Niemczech, na Węgrzech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Austrii, Irlandii, USA, Kanadzie, Chile i Pakistanie.