PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński
13.11. >>> godz. 18:00 / Teatr Kana

CZY JAPONIA, TO LAJLONIA? - spektakl "Lailonia" Teatru Kana i pierwszy publiczny pokaz filmu "Jak szukaliśmy Lailonii?"

Bilety: 15 i 20 zł

CZY JAPONIA, TO LAJLONIA?
"Czy Japonia to Lailonia?". Uniwersalne światy Leszka Kołakowskiego - próba dialogu.

Prezentacja programu, który będzie realizowany w czasie pobytu Teatru Kana w Tokio i Pekinie w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. W ramach tego projektu Teatr Kana zaprezentuje w Tokio w Teatrze X trzykrotnie spektakl "Lailonia" w reż. Mateusza Przyłęckiego; odbędzie się również akcja performatywna "Jak szukaliśmy Lailonii, czyli o prawie do wątpliwości", a także prezentacja serii filmów animowanych, reżyserowanych przez czołowych twórców polskiej animacji, inspirowanych bajkami Leszka Kołakowskiego oraz spotkanie z pomysłodawcą adaptacji, autorem scenariuszy filmów i autorem esejów: Janem Zamojskim.

Spektakl "LAILONIA" na motywach zbioru opowiadań: "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki" Leszka Kołakowskiego.

Spektakl zrealizowany przez zespół Teatru Kana (premiera: wrzesień 2009) uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości Leszka Kołakowskiego. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej. Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii. Posługując się w bardzo przewrotny sposób humorem, zabawą, piosenką, konwencją "teatru w teatrze", pokazuje bezradność i zagubienie człowieka wobec świata wartości.

Przedstawienie jest wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów (zdobyło m.in. Nagrodę Publiczności podczas XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra" 2010 w Toruniu). Było prezentowane m.in. na festiwalu "Windowisko" (Gdańsk), "Maski" (Poznań), "Retro/per/spektywy" Teatru Chorea (Łódź), Praski Przegląd Teatralny "Hajdpark" (Warszawa), "Fama" (Świnoujście), "Kontrapunkt" i "OKNO" (Szczecin), a także w Berlinie (Theater Studio). Spektakl grany będzie także w Tokio, w ramach Promesy Prezydencji Polski w UE.

Film "JAK SZUKALIŚMY LAILONII" to opowieść o określonej postawie, o sile poszukiwań, dociekań, o bezustannej próbie uchwycenia najważniejszej sprawy, na której trawi się życie, to także ilustracja paradoksów zrodzonych przez pewność i wątpienie. Poszukiwacza Lailonii i jego Brata budzi w nocy pytanie: gdzie leży Lailonia? Lailonia jest światem równoległym, po którym - w marzeniach/?/, fantazjach/?/, krótkich chwilach snu/?/ - Bracia odbywają podróż balonem. W realnym świecie Bracia chudną, chcąc zrobić więcej miejsca dla globusów i map, aby kupić ich jeszcze więcej, zastawiają zegarki. W końcu trafiają w jednym z atlasów na Lailonię. W wybuchu radości robią taki bałagan, że nie mogą potem odnaleźć właściwej mapy. Gdy tracą już nadzieję, listonosz przynosi przesyłkę z Lailonii, lecz bez adresu nadawcy. Tymczasem, w równoległym świecie podróż Braci balonem trwa. Spotykają się oni z kolejnymi postaciami z Lailonii. U końca wspomnień Poszukiwacza Lailonii te dwa światy stykają się, gdy Bracia, siedząc na dachu kamienicy, obserwują o zmierzchu płynący po niebie balon z czaszą z zarysem kontynentów kuli ziemskiej. Gdy wracamy do ich starości i do ich pokoiku, w którym spotkaliśmy Braci na samym początku opowieści, Poszukiwacz Lailonii przypomina sobie, że nie powiedział nam, co było w przesyłce.

Reżyseria: Jacek Adamczak
Scenariusz: Jan Zamojski
Muzyka: Zbigniew Kobuz
Produkcja: TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o., Poznań
Dofinansowanie: Polski Instytut Filmowy, Wielkopolski Fundusz Filmowy

Projekt Czy Japonia to Lailonia? będzie realizowany w Tokio przez Teatr Kana w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

<<< inne wydarzenia listopada

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl