11. Festiwal - SPOIWA KULTURY
30. CZERWCA - 3. LIPCA 2010
WYDARZENIA FESTIWALU
30. CZERWCA - 3. LIPCA 2010
WYDARZENIA FESTIWALU
Teatr Strefa Ciszy specjalizuje się w spektaklach plenerowych, akcjach ulicznych i happeningach, które w sposób bardzo świadomy i konsekwentny odwołują się do kultury miejskiej. Jest jedną z najważniejszych polskich grup alternatywnych realizujących działania artystyczne w przestrzeniach otwartych. Ich spektakl SALTO MORTALE to poruszające widowisko zainspirowane historią zrabowanych w plądrowanym przez Rosjan powojennym Szczecinie, a następnie porzuconych i niszczejących przez lata fortepianów, które stały się dla poznańskich artystów symbolem "umierającej pamięci". W oparciu o to wyobrażenie, SALTO MORTALE przedstawia sekwencję poruszających obrazów, prowadzonych przez osobliwą, wykolejoną trupę cyrkową, która kolejno odbudowuje zniszczone instrumenty, następnie bawi się nimi by w rezultacie, zarówno ich formę jak i ideę, doprowadzić do ostatecznego rozpadu. Spektakl zrealizowany został wspólnie z Clipa Theatre z Tel Aviv'u jako projekt międzynarodowy w ramach obchodów Roku Polskiego w Izraelu. Obecnie praca kontynuowana jest przez Teatr Strefa Ciszy. Realizacja przedstawienia została wsparta przez Szczecin 2016 - instytucję samorządową koordynującą starania Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Rassegna (w języku sardyńskim: "zgromadzenie") to skupieni wokół Bruno Allary'ego pieśniarze i muzycy, pochodzący z wybrzeży śródziemnomorskich: z Korsyki, Neapolu, Algierii, Francji, Hiszpanii i Macedonii, którzy poprzez wymianę i wzajemną inspirację próbują dokonać syntezy różnych kierunków i tradycji muzycznych określających ich wspólną, śródziemnomorską tożsamość kulturową. Grupa zaprezentuje w Szczecinie kameralny program "Bendita Madre". Jest to zbiór pieśni zebrany w 2003 r. podczas bożonarodzeniowego tournee. W repertuarze tym, zwykle prezentowanym akustycznie, w kościołach i kaplicach, zgromadzone zostały ludowe utwory poświęcone Maryi Pannie. Jest to swoisty muzyczny hołd składany macierzyństwu i kobiecości.
http://compagnierassegna.com/
http://www.myspace.com/rassegna
Tango Sumo zostało założone w 2002 roku przez Oliviera Germsera. Innowacyjne minimalistyczne rozwiązania scenograficzne, w połączeniu z elementami teatralnymi, cyrkowymi i muzycznymi kształtującymi choreografię, budują charakterystyczny styl taneczny grupy, wymagający od artystów wszechstronnych uzdolnień i umiejętności. Wykorzystując surową energię teatru ulicznego, zespół nieustannie poszukuje sposobów komunikacji z publicznością. Spektakl "Expedition Paddock" to dynamiczna taneczna opowieść o szaleństwie, opresji i chaosie. Poprzez technicznie nieskazitelną choreograficzną ilustrację, zespół przemawia do ukrytych w widzu lęków i tęsknoty za bezpieczeństwem i porządkiem, ukazując rozmaitość sposobów radzenia sobie ze stanem utraty kontroli, spośród których jednym z najskuteczniejszych jest poczucie humoru.
Circolando to zespół nawiązujący w swoich poszukiwaniach do tradycji teatru wędrownego. Stworzył autorski język wykorzystujący elementy teatru fizycznego, teatru tańca, teatru wyobraźni, teatru przedmiotu, muzykę, sztuki plastyczne i video-art. Kreowana przez artystów rzeczywistość bliska jest charakterowi języka portugalskiego - nostalgiczna, poetycka, z pogranicza jawy i snu.
Spektakl "Charanga" jest opowieścią o grupie mężczyzn, którzy opuścili kopalnie, i z blaszanymi trąbkami przemierzają rowerami świat, niosąc pieśni kopalnianych rud. Pieśni, będące głosem ludzi-kretów, zamieszkujących głębiny ziemi. Pieśni, czasem niczym chór łkające o sekretach i cudach ziemi, czasem wychwalające rozkosz światła i wiatru i proklamujące czas marzeń na jawie na uskrzydlonej karuzeli. Pieśni, które podążają najpierw prostą ścieżką, aby po chwili zacząć wyznaczać krąg w przestrzeni.
Spektakle Renany Raz opisywane przez krytyków jako "delightful", umieściły tę młodą artystkę w czołówce tanecznej sceny Izraela. Jej autorskie choreografie, pełne humoru, a jednocześnie niezwykłej dynamiki I subtelnej głębi spotykają się z bardzo dobrym odbiorem na całym świecie. Spektakl "Ov", inspirowany klasyczną żydowską sztuką "Dybuk" powstał w Habima National Theatre specjalnie na Israeli Festiwal w Jerozolimie. W sposób niezwykle nowatorski, wykorzystując wyrafinowaną choreografię i nowoczesne techniki audiowizualne (z towarzyszeniem żywych instrumentów i muzyki klezmerskiej grupy punkowej Oy Division) tancerze budują opowieść o relacjach między światem żywych i duszami umarłych.
http://www.renanaraz.com/english/
http://www.myspace.com/renanaraz
Zespół powstał w lipcu 2007 roku w Brusach na Kaszubach, na bazie muzyków z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego "Krebane". Założycielem i pomysłodawcą powstania grupy jest Mateusz Czarnowski, który pod wpływem doświadczeń i praktyki z muzykami ludowymi z całego świata, namówił przyjaciół z kapeli "Krebane" do wspólnego grania. I tak powstała grupa 6 osób o różnych muzycznych charakterach, ale o jednej kaszubskiej tożsamości. Wbrew nazwie nie jest to klasyczny zespół klezmerski. Unikalność ich muzyki opiera się na ubraniu folkloru - najpierw polskiego i kaszubskiego - we wschodnią stylistykę. Efektem jest fuzja bałkańskiej, cygańskiej i żydowskiej energii oraz kaszubskich treści.
W polu 'Zawód' w urzędzie celnym wpisałem 'Harlequin'. Celnik zapytał mnie, co to ma znaczyć. Odpowiedziałem: 'To jest to, co od wielu już lat robię w teatrze'. 'Powinien pan wpisać 'Aktor' ", odrzekł na to. Przeprosiłem. Uśmiechnął się. Odchodząc od okienka czułem na plecach jego spojrzenie. I nagle uświadomiłem sobie, że idę inaczej. Lżej, żwawiej.Jak gdyby ubyło mi ze 300 lat.
Profesjonalny teatr offowy, założony w 1991 roku przez lalkarzy Franka Soehnle i Karin Ersching. Poza tradycyjnymi formami teatru lalkowego, wykorzystuje elementy teatru obiektu, dramatu, sztuk pięknych oraz muzyki w nowatorskich rozwiązaniach formalnych. Ich przedstawienia, wykonywane do muzyki na żywo, bazują na niezwykle precyzyjnej, subtelnej animacji. "Salto.lamento" to ironiczna i odkrywcza adaptacja opowiadania A. Czechowa "Skrzypce Rotszylda". Sztuka zainspirowana została średniowieczną ikonografią tańca śmierci, rytuału pogrzebowego z XIV-wiecznej Europy, która połowę swojej populacji straciła przez Czarną Śmierć.
Zespół egipskich Cyganów grający szeroki repertuar tradycyjnej muzyki z delty Nilu, odzwierciedlającej codzienne życie ludzi wsi poprzez pieśni miłosne, weselne, oraz poprzez "króla muzyki ludowej" - mawwal, czyli balladę narracyjną. Mawwal nawiązuje do historycznych form arabskich pieśni i poezji. Pieśniarz demonstruje swoje umiejętności poprzez arytmiczną melodyczną improwizację do poetyckiej opowieści oraz melodii, dodając lub zastępując słowa poety własnymi zdaniami. Muzycy Mawawila grają na rababa (dwustrunowe szpiczaste skrzypce z połowy kokosa pokrytego rybią skórą, ze smyczkiem z końskiego włosia), kawala (dmuchany na końcu - a nie z boku - flet poprzeczny z sześcioma otworami), arghoul (starożytny podwójny klarnet, z dwiema rurami różnej długości. Druga rura służy jako baza - wydaje jednostajny monotonny dźwięk, może być przedłużana poprzez dodawanie elementów. Muzyk stosuje technikę cyrkularnego oddychania, aby uzyskać nieprzerwany dźwięk). Używając tych najbardziej tradycyjnych instrumentów, uzyskują niepowtarzalne egipskie brzmienie: surowe, liryczne, wspólnotowe.
http://www.egyptmusic.org/r_mawawil.html
http://www.youtube.com/watch?v=iTw_23Vb_4A
http://www.youtube.com/watch?v=5sT04xcbTIU
http://www.youtube.com/watch?v=nKhtnUEpuCM
Słynny teatr klownów uznawany za jeden z najlepszych na świecie zespołów nawiązujących do klasycznej klaunady jako gatunku. Zespół został założony w roku 1968 w Leningradzie przez twórcę rewolucyjnej dla europejskiego teatru autorskiej szkoły mimu Slavę Polunina. Wyjątkowość milczącej klaunady, jaką uprawia Licedei leży w jej uniwersalności. Nie jest podobna do cyrku w potocznym rozumieniu, sytuuje się na granicy tradycyjnej klaunady, teatru rewiowego i tragifarsy. Krytycy nazywają ją klaunadą poetycką. 'Semianyki' to słodko-gorzki, przerysowany portret rosyjskiej rodziny. Trwa w niej nieustanna walka o władzę między ojcem-alkoholikiem, grożącym odejściem, ciężarną matką, grożącą porodem, i watahą ich hiperaktywnego potomstwa, grożącego przemocą wobec rodziców bez żadnego wyraźnego powodu. Spektakl odniósł międzynarodowy sukces, podbijając publiczność na Festiwalu w Avignonie w 2005, w Theatre du Rond Point w Paryżu, The Hackney Empire w Londynie w 2007, rzymskie Auditorium, festiwal Londrinal, Rio de Janeiro, festiwal w Helsinkach, Montrealski Tohu, i oczywiście w rodzinnej Rosji.
Jedna z najbardziej "dzikich" stylistycznie grup muzycznych Finlandii - łączą ze sobą wszystkie możliwe kierunki etniczne (od muzyki klezmerskiej do flamenco), jazz, punk, metal, używają zniekształconych dźwięków wiolonczeli tak, że brzmią one jak najwyższe tony gitarowe. Ich niepowtarzalny styl został doceniony m.in. w jazzowej mekce Nowego Jorku - Knitting Factory. Ich chaotyczna i nieprzewidywalna muzyka w kompletnie schizofreniczny sposób balansuje między maniakalną żywiołowością a sentymentalną melancholią, nie tracąc ani na chwilę intensywności i ogromnego poczucia humoru. ". Sami muzycy określają swjąą twórczość jako "kebab-kosher-jazz-film-traffic-punk-music".
http://www.vasarat.com/
http://www.myspace.com/alamaailmanvasarat
Poszukiwanie śladów zapomnianych kultur to wędrówka w nieznane. Odkrywanie ukrytych warstw barwnej przeszłości, wydobywanie z niepamięci zapisanych dawno zdarzeń i obrazów pozwala inaczej spojrzeć na otaczającą nas dziś rzeczywistość i na nowo określić własną tożsamość.
Wystawa "Podróż przez Weizacker" to swoista wędrówka śladami oryginalnej i jeszcze mało znanej kultury, stroju i życia mieszkańców regionu Weizacker (przedwojenna ziemia pyrzycka, dolina rzeki Płoni, aż po jezioro Miedwie). Prezentuje zdjęcia i ilustracje z niemieckich i polskich zasobów historycznych. Stanowi tym samym okazję do odkrywania złożonej tożsamości Pomorza Zachodniego i stawiania pytań o jego wcześniejszych gospodarzy i nakładanie się warstw kulturowych niemieckiej i polskiej. Wystawa przygotowana jest przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki we współpracy z Biblioteką Pyrzycką. W drugiej połowie lipca będzie można ją oglądać w Galerii Cysterskiej w Kołbaczu.
www.spichlerz-sztuki.pl
http://www.pascal.pl/wiadomosci.php?ind=wiadomosci&state=2&id=1453
http://www.facebook.com/notes/spichlerz-sztuki/podroz-przez-weizacker/325448149152
http://www.facebook.com/album.php?aid=191115&id=328093277268
http://www.spichlerz-sztuki.pl/foto09/