VII Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy - SPOIWA KULTURY
12 - 15 LIPCA 2006
Tegoroczny festiwal, siódmy już z kolei, realizujemy pod hasłem: "spoiwa kultury". Zawsze bliska była nam idea spotkania i budowanego wspólnie święta, powoływania takiego czasu, w którym różnorodność i wielość jest wartością, który otwiera publiczność, artystów i nas samych na poznawanie nowych zjawisk i ludzi. W charakterze tworzonego przez nas festiwalu mieścił się zawsze i karnawał, i misterium, i taniec, i cisza, i zabawa, i alternatywa. Jednakową wartością są dla nas zarówno spektakularne widowiska, kameralne koncerty, jak i warsztatowe poszukiwania. Staramy się, aby najważniejszym kryterium była zawsze jakość wynikająca z twórczego poszukiwania - zarówno w wymiarze osobistym, jak i kulturowym. Interesują nas przede wszystkim artyści, którzy potrafią zarazić publiczność swoją pasją robienia tego, co jest dla nich naprawdę ważne, co nie powstaje wyłącznie dla pokazu, co nie jest nastawione wyłącznie na efekt. Szukamy takich wypowiedzi, które są w naszym odczuciu możliwie jak najbardziej prawdziwe i z czegoś prawdziwego wynikające.
W tym roku chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów, związanych z takim, a nie innym scenariuszem festiwalu. Po pierwsze: warsztat, eksperyment, próba. Zaplanowaliśmy m.in. dwa pokazy będące efektem odbywającej się równolegle, już od czerwca, intensywnej pracy warsztatowej: spektakl "Którędy?!" przygotowany pod kierunkiem aktorów teatru Kana (Bibianny Chimiak, Dobiesława Nowickiego i Waldemara Nicka) przez pacjentów MONAR-u w ramach projektu "Ćpanie sztuki" oraz spektakl "Antygona" (work in progress) - wspólne przedsięwzięcie artystyczne Teatru Chorea, Teatru Brama, Teatru Kana oraz artystów ze Schloss Broellin, które będzie dalej rozwijane i zakończy się premierą na początku przyszłego roku. Ponadto postaramy się - w stopniu większym niż dotychczas - zaangażować publiczność w różne formy artystycznych aktywności. W piątek i w sobotę w różnych miejscach wokół Teatru Kana odbywać się będą otwarte zajęcia warsztatowe, prowadzone przez zaproszonych artystów z Polski i z Niemiec. Będzie można popróbować swoich sił w rysunku i fotografii (zdjęcia wywoływane będą na miejscu, w specjalnym namiocie-ciemni), poznać podstawy tańca współczesnego, nauczyć się ukraińskich i bałkańskich zaśpiewów, wziąć udział w intensywnym "gardzienickim" treningu aktorskim, poczuć zbiorowy rytm i energię bębnów.
Drugim ważnym dla nas aspektem jest wielokulturowość i tożsamość - dlatego w ramach festiwalu realizujemy kilka odrębnych "kulturowych" projektów. W tym roku kontynuujemy m.in. naszą ideę odkrywania miejsc zapomnianych, związanych z historią i przeszłością Szczecina, ze "śladami pamięci" zapisanymi w przestrzeni, w architekturze, w pamięci miasta. Po zeszłorocznym koncercie pieśni operowych na żużlowym parkingu (w miejscu dawnego Domu Koncertowego) zaprosiliśmy tym razem do wspólnej wędrówki po Szczecinie Kapelę Klezmerską Teatru Sejneńskiego, działającą w jednym z najważniejszych polskich ośrodków poszukiwań kulturowych "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Ich koncert odbędzie się za budynkiem dawnej szkoły żydowskiej (obecnie: Centrum Doradztwa i Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, al. Wyzwolenia 105). Koncert ten odbywa się ramach projektu "W poszukiwaniu tożsamości miejsca. Krańce pogranicza" realizowanego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie.
Tego samego wieczoru na Zamkowym Dziedzińcu zaprezentujemy także Lwowski Teatr Wokriesinnia ze spektaklem "Hiob" - zespół, który gościł już na szczecińskim festiwalu w 2000 roku, znany jest z plenerowych adaptacji literatury i budowania za pomocą prostych środków wizyjnych obrazów i znaczeń. W spektaklu wykorzystane będą m.in. tradycyjne pieśni cerkiewne.
Poprzez projekt "Spoiwa kultury - ogniwo Wyszehradzkie" rozpoczęliśmy cykl prezentacji sztuki krajów Grupy Wyszehradzkiej (we współpracy z kilkoma ośrodkami sztuki z tych krajów). W tym roku będą to zespoły czeskie: Teatr Continuo i Teatr Novego Fronta (w listopadzie, także w ramach tego projektu, na festiwalu OKNO wystąpi w Kanie słynna grupa Farma v Jeskini), w przyszłym roku - artyści ze Słowacji, a za dwa lata - z Węgier.
Tradycyjnie też kontynuujemy sprawdzoną i ciągle pogłębianą współpracę z Niemcami. Naszymi głównymi partnerami są Schloss Broellin oraz Berlin Lacht! Festival - dzięki nim, obok opisanego wcześniej programu warsztatowego, będziemy mogli zobaczyć także specjalny blok programowy przygotowany przez niemieckich artystów ulicznych (na deptaku Bogusława), a także zespół "Sapucaiu no Samba" - trzykrotnego zwycięzcę berlińskiego Festiwalu Kultur.
Wzorem roku ubiegłego proponujemy również spotkanie z artystami skandynawskimi - tym razem jednak w sposób nieco przewrotny: norweski zespół Stella Polaris (który wraca do Szczecina już po raz trzeci - za każdym razem z nowym przedstawieniem) proponuje tym razem własną interpretację "Ramajany" - jednego z najważniejszych dzieł tradycji hinduskiej.
I wreszcie sztuka z zachodniej Europy: zespół Cie Coulers Mecaniques z Francji ze spektaklem "Re-Bond 007" - czyli unikalny, mistrzowski pokaz akrobacji na specjalistycznych pneumatycznych szczudłach.
Z kraju zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Poznania, będących jednocześnie przedstawicielami najlepszej szkoły polskiego teatru alternatywnego: Teatr Ósmego Dnia ze słynnym widowiskiem "Arka" oraz Teatr Strefa Ciszy z najnowszym, przygotowywanym dopiero spektaklem "Nauka latania" (poznańska premiera: 29 czerwca). Obydwa przedstawienia złożą się na specjalny piątkowy wieczór teatralny w Kampusie Uniwersyteckim na Al. Piastów 40 b.
Mamy nadzieję, że w ten sposób, pomiędzy tradycją żydowską i ukraińską, hinduską i brazylijską, pomiędzy twórcami z Polski, Niemiec, Czech, Ukrainy, Francji i Norwegii, zawiążą się artystyczne spoiwa. Spoiwa kultury.
Oprócz międzynarodowego aspektu Festiwalu, bardzo chcielibyśmy także podkreślić jego aspekt lokalny i regionalny. Koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego jest próbą spotkania z zapomnianą, żydowską historią Szczecina. Spektakl "Antygona" realizowany pod kierunkiem dawnych aktorów Teatru Gardzienice (Doroty Porowskiej i Tomasza Rodowicza) i pod kierownictwem muzycznym Macieja Rychłego (Kwatet Jorgi, Gadzienice - m.in. rekonstrukcje muzyczne w spektaklu "Metamorfozy") łączą we wspólnej pracy artystów ze Szczecina (Teatr Kana), Goleniowa (Teatr Brama) oraz Schloss Broellin - część przygotowań odbywać się będzie m.in. w Ośrodku Poszukiwań Teatralnych w Strzelewie k. Nowogardu oraz na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. Spektakl "Którędy?" realizowany jest przez młodzież leczącą się w ośrodku terapii uzależnień w Babigoszczy (tam też, już od połowy czerwca, odbywają się warsztaty). Ponadto część artystów (m.in. Teatr Stella Polaris, Teatr Continuo, Teatr Novogo Fronta, Teatr Chorea, Sambal) wystąpi także na I Międzynarodowym Wiejskim Festiwalu Sztuki w Strzelewie, organizowanym przez tamtejszy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych (wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Teatr Brama i Zygmunta Hellanda) - mamy nadzieję, że jest to początek coraz szerszej współpracy Teatru Kana zarówno ze Strzeliwem, jak i innymi ośrodkami w regionie.
Każdy z naszych festiwalowych dni ma określony scenariusz. W każdym chcielibyśmy poprowadzić widzów do innej przestrzeni naszego miasta, zbudować inną atmosferę - z jednej strony będzie to zapomniane, schowane między budynkami boisko dawnej szkoły żydowskiej, z drugiej zaś ogromne parady maszerujące głównymi ulicami miasta. Mamy nadzieję, że każdy z festiwalowych dni będzie wspólnym świętem, spotkaniem...