VI Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy
6 - 9 LIPCA 2005
WYDARZENIA FESTIWALU
Inicjatywa Opery na Zamku. Szczecińska opera przystąpiła do współtworzenia ulicznego festiwalu zderzając elitarną muzykę z żużlowym parkingiem. Nieprzypadkowo. Johann Carl Loewe i Ernst Eduard Taubert szczecińscy kompozytorzy XIX wieku niejednokrotnie muzykowali w tym właśnie miejscu: w ogrodach szczecińskiego Koncerthausu. Koncert kameralny w wykonaniu kwartetu Sedina i Izabelli Rodziewicz uświetni inaugurację Festiwalu Artystów Ulicy na pozostałościach schodów dawnego domu koncertowego (róg ul. Małopolskiej i Matejki). Mamy nadzieję, że publiczność pojawi się w wieczorowych strojach ze względu na uroczystą okazję i przywołanie pamięci miejsca. Na ogromnej ślepej ścianie z zapomnianą reklamą multimedialny komentarz wyświetli portal internetowy sedina.pl.
Kultowa szczecińska formacja muzyczna. Przemysł i Sztuka - słowa kluczowe: coco-ambient-trip-new-wave-old school-punk-romantic-gitara-pop-ballada-acido-lunas - słowa kluczowe: medycyna, fizyka, astronomia, kosmos, byt, wiedza i życie, wolność, las, elektryczność - Relanium jest zawsze.
Antagon theaterAKTion w swoich działaniach łączy nowoczesne środki teatralnego wyrazu, jednocześnie szukając zapomnianych korzeni tradycyjnego teatru. Antagon wykształcił swój własny styl, będący szczególnym połączeniem elementów teatru politycznego, teatru tańca i archaicznych obrazów z zastosowaniem nowoczesnej techniki. Wykorzystuje środki teatru ruchu, akrobatyki, improwizacji, możliwości głosowe aktorów. W jego spektaklach pełno jest muzyki, kolorów, ognia, rytmu i rzeźbiarsko kształtowanych obrazów. Za pomocą przedstawienia "Time Out" artyści teatru Antagon starają się wykreować przestrzeń wyłączoną z machiny czasu, przestrzeń "poza współczesnością". Artyści, posługując się elementami teatru ciała i teatru butoh, muzyką własnej kompozycji, projekcjami, efektami pirotechnicznymi i szczudłami - mieszają rzeczywistość z magią...
Teatr Double Edge istnieje od 1982 roku. Aktorzy Duble Edge prowadzą codzienny, żmudny trening, wychodząc z założenia, że tylko takie podejście do pracy pozwala ludziom teatru osiągnąć zawodowe mistrzostwo - ich metoda bazuje na długofalowej pracy aktora nad sobą i interakcjami z grupą. Oprócz realizacji własnych przedstawień Double Edge organizuje praktyki, szkolenia i warsztaty, a także uczestniczy w artystycznych wymianach międzykulturowych (m.in. projekt realizowany wspólnie z Teatrem Gardzienice 1998-2001).
Autorskie przedstawienie "The UnPOSSESSED" (Niezdobyty), bazujące na powieści Cervantesa "Don Kichote", łączy popularną sztukę cyrkową, teatr uliczny, teatr cieni i komedię dell'arte, dopełniając wszystko graną na żywo muzyką. Koncentruje się na postaci Don Kichota, który w obliczu tragedii wybiera sen o innym, lepszym świecie.
Ośrodek Partnerski Stowarzyszenia Teatr Kana z Finlandii (z siedzibą w Helsinkach). Organizacja realizuje cyklicznie festiwale teatralne o charakterze międzynarodowym - jest także producentem projektów artystycznych opartych na międzynarodowej współpracy.
Q-teatteri prezentuje na festiwalu własny program artystyczny:
Działanie artystyczne łączące elementy teatru, sztuki performance i muzyki improwizowanej. Niejednoznaczna, budowana przez ruch, taniec, dźwięk, gest i słowo opowieść o zagubieniu człowieka w absurdzie codzienności, o jego walce - z samym sobą - o własną tożsamość.
Artysta zbuduje w okolicach Teatru Kana prawdziwą fińska saunę, realizując za pomocą działań aktorskich i projekcji video przewrotny performance będący jednocześnie plastyczną instalacją i przestrzenią spotkania twórcy z widzem.
Działanie artystyczne oparte na interakcji z publicznością uliczną - dużą rolę odgrywa element zaskoczenia. Artysta będzie realizował swoje działania w mieście - angażując przypadkowych przechodniów, pasażerów komunikacji miejskiej, etc.
KINESFERA 2 to projekt warsztatowy realizowany przez Operę na Zamku. Uczestnicy przez kilka dni będą zgłębiać tajniki procesu twórczego opartego na pracy z ciałem, oddechem, głosem, przestrzenią . Efekt ich pracy będzie można zobaczyć podczas specjalnego pokazu artystycznego, po którym publiczność obejrzy spektakl "Raidho Ben Wunjo" w wykonaniu Teatru Te'art. Kam. Przedstawienie otrzymało drugą nagrodę na XIII Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych Kalisz 2005.
Miniorkiestra powstała w 1999 roku. Na koncertach toruńskiej formacji można usłyszeć melodie pochodzące z kręgu tradycyjnej kultury jidisz oraz kompozycje inspirowane współczesną muzyką klezmerską. Zespół dwukrotnie uczestniczył w spotkaniu "Tratwa muzykantów - pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami", na którym własne doświadczenia muzyczne mógł konfrontować z dokonaniami czołowych postaci sceny klezmerskiej: Davida Krakauera, Paula Brody'ego, Michaela Alperta, Deborah Strauss.
Włoska, niezależna grupa teatralna tworząca przedstawienia uliczne, dziecięce i eksperymentalne. Podstawą ich działań jest wspólne poszukiwanie ważnych dla zespołu inspiracji, tematów, technik i form teatralnych, a także metod pracy opartych na działaniu zbiorowym, na budowaniu energii grupy...
"Fiesta" to wędrowne przedstawienie, które przemieni ulice Szczecina w południowoamerykański festiwal pełen rytmu bębnów, dźwięków granej na żywo muzyki, korowodu postaci w przedziwnych kolorowych maskach, tańczących na szczudłach, igrających z ogniem...walki opryszków, brawurowe ucieczki, miłosne uniesienia, dramatyczne zwroty akcji - aktorzy z wdziękiem fantazją i poezją opowiadają burleskową historię inspirowaną magicznym światem Gabriela Garcii Marqueza. Krok po kroku ulice Miasta zamieniają się w odrealnioną teatralną scenerię...
Wybitny trębacz i kompozytor. Jon Zorn mówi o nim, że Brody wytycza szlak dla nowego klezmer/jewish jazzu w XXI wieku. Brody prowadzi zespół Sadawi - kwintet złożony z klezmerskich muzyków amerykańskich i niemieckich (ostatnia płyta: "Kabalah Dream"), autorski projekt DetoNation Orchestra (w składzie m.in. Ed Schuller i Tony Buck), Paul Brody Octet i Tango Toy. Udziela się także jako muzyk sesyjny i koncertowy oraz komponuje muzykę dla filmu, teatru i radio. Nagrywał i koncertował nie tylko z zespołami jazzowymi czy klezmerskimi, ale także ze sławami muzyki soul: Barry White, Shirley Bassey, The Supremes. W Polsce znany m.in. z występów na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Specjalna niespodzianka przygotowana przez aktorów norweskiego teatru Stella Polaris w podziękowaniu za ubiegłoroczne gorące przyjęcie - zwłaszcza wśród dziecięcej publiczności. Artyści poprowadzą warsztaty, których efektem będzie przygotowanie i wystawienie przedstawienia z udziałem wszystkich uczestników. Młodzi adepci zostaną podzieleni na trzy grupy: cyrkowców, rycerzy i księżniczek - podczas przedstawienia rycerze będą walczyć na miecze i lance, księżniczki tańczyć i śpiewać a cyrkowcy pokazywać sztuczki żonglerskie i akrobacje. Warsztat jest przeznaczony dla dzieci w wieku 7-13 lat - chętnych kandydatów do Turnieju prosimy o zgłoszenia pod numerem tel. (91) 433-03-88 (ilość miejsc ograniczona)
Prezentacja artystów ulicznych z Berlina realizowana z ramach nawiązanej w zeszłym roku współpracy pomiędzy Teatrem Kana i Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Ulicznych Berlin Lacht! Jego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu ubiegłego na Mariannenplatz (Berlin-Kreuzberg) skupiając wielotysięczną widownię - w tym roku było podobnie. Berlin Lacht! jest Organizacją Partnerską Stowarzyszenia Teatr Kana.
Organizacja Partnerska Stowarzyszenia Teatr Kana ze Szwecji (z siedzibą w Halmstadt) - od 8 lat realizuje w swoim mieście Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Współpracuje z podobnymi ośrodkami we Francji, Danii, Rosji, Polsce (Festiwal Feta w Gdańsku). W swoim programie zaprezentuje grupę Circus Mongo, która w swoich działaniach teatralnych inspiruje się sztuką cyrkową.
Ośrodek Partnerski Stowarzyszenia Teatr Kana ze Szwecji (z siedzibą w Sztokholmie). Organizacja ta skupia kilkuset artystów zajmujących się poszukiwaniami w dziedzinie performance'u, teatru, muzyki nowoczesnej. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy prezentuje własny program artystyczny tworząc sobotnią Alternatywną Scenę Muzyczną na Małym Dziedzińcu Zamku.
Mistrzowskie trio improwizacji, nie pozwalające publiczności siedzieć spokojnie. Szybki, dziki, improwizowany dźwięk, szaleńcze słowa i zachowania.
Legendarna multimedialna grupa muzyczna, w każdym przedstawieniu prezentująca inne oblicze muzyczne i scenograficzne. W Szczecinie przedstawi program zatytułowany "Our Swedish Collection" - w odkrywczy i pełen humoru sposób wykorzystując w swoich aranżacjach "ukradzione" fragmenty muzyczne, elementy noise'u, bluesa, opey, pieśni kościelnych itp.
Już po raz kolejny - specjalnie na Festiwal - pacjenci Monaru, którzy uczestniczą w rocznym programie art.-terapii "Ćpanie sztuki" przygotowali koncert-performance oparty na hip-hopie i działaniach teatralnych. Ich zeszłoroczny występ, nagrane płyty, zrealizowane już koncerty i pokazy, warsztaty prowadzone przez aktorów Kany, współpraca z czołowymi muzykami i raperami ("Łona", DJ Twister) - wszystko to zapowiada bardzo interesujące wydarzenie artystyczne nie tylko dla fanów hip-hopu.
Sambal to zespół perkusyjny grający brazylijskie rytmy karnawałowe, a jak wiadomo żywiołowość tej muzyki nie pozostawia nikogo obojętnym, wciągając w szaleńczy wir tańca i dobrą zabawę. Oprawę wizualną występów grupy stanowią kolorowe stroje oraz tradycyjne instrumenty takie jak: surdo, repinique, timbal, tamborim, caixa, agogo, apito czy chocalho.
"Derevo" to teatr posługujący się specyficznym językiem. Perfekcja warsztatowa oraz niezwykła umiejętność transformacji pozwala aktorom budować w przedstawieniach świat pełen przedziwnej magii - inspiracje japońskim tańcem butoh przenikają się z parodią, clownadą, zabawnymi improwizacjami i konwencjami commedia dell arte. "Arcan" to historia przygód Pierrota, który umawia się ze Śmiercią, że będzie mógł zobaczyć co się z nim stanie po wielokrotnej egzekucji. Przewrotna i zaskakująca opowieść o tym, jak trudno jest umrzeć, gdy jest się komediantem i co się stanie z komediantem, kiedy umrze naprawdę - kiedy musi stanąć twarzą w twarz ze swoim życiem - spotkać cienie przeszłości, rozpoznać pokusy przyszłości i doświadczyć intensywnego smaku teraźniejszości... Spektakl nie ma jednorodnej struktury - wiele zależy w nim od współudziału publiczności i przestrzeni.
Sferę wizualną działań teatralnych tej grupy stanowią charakterystyczne ogromne lalki inspirowane kukłami Bread and Puppet Theatre, drewniane maski, gigantyczne jeżdżące machiny-wehikuły, instalacje, flagi oraz ogień. Sferę dźwiękową stanowi muzyka - we wszystkich spektaklach grana na żywo. Spektakl "Anielicje" zrealizowany został do muzyki Włodka Kiniorskiego - opowiada o typowo ludzkim rozdarciu pomiędzy tym co materialne, ziemskie, a tym co nienamacalne a tak bardzo upragnione. Bohater - człowiek - zostaje w tym spektaklu "skazany" na Anioła i doświadcza tego, że raj jest "tu i teraz" ze wszystkimi tego stanu konsekwencjami.
Jedna z najbardziej znanych niezależnych grup teatralnych w Norwegii. Tworzy zarówno spektakle salowe, jak i plenerowe widowiska oparte na eksplozji koloru, muzyki i ruchu. Swoje inspiracje czerpie z tradycji wędrownych grup średniowiecznych, a także z mitologii i obrzędowości różnych kultur. Ulubieńcy szczecińskiej publiczności - podczas ubiegłorocznego Festiwalu porwali mieszkańców naszego miasta do Tańca Żywiołów, celebracji radosnego święta, szalonej wędrówki zaułkami Podzamcza. Tym razem artyści z Norwegii zaprezentują pełne muzyki, barw i przejmujących wizyjnych obrazów widowisko "Statek Szaleńców", inspirowane malarstwem Hieronima Boscha.
...W średniowieczu ludzie opowiadali o tajemniczym statku - Statku Szaleńców - który żeglował od portu do portu i zabierał na pokład obłąkanych, wyrzutków, wygnańców - tych, którzy nie należeli do niczego i do nikogo... My opowiadamy historię samej podróży - wędrówki przez przygodę snu (...)Zapraszamy na Szalony Wieczór - Święto Szaleńców...
Jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków poszukujących w różnych kręgach muzyki i kultury tradycyjnej Polski i Europy. W Szczecinie wystąpi z przyjaciółmi-muzykantami z programem "Kwintet Wiejski".
Surowe, akustyczne brzmienie zaprawione szczyptą melancholii i tęsknoty za dawnymi czasami. Muzyka do słuchania, do tańczenia i do smakowania. Podróże w czasie i przestrzeni - śladami wiejskich grajków, Romów, Żydów, Wołochów - od lubelskich wiosek, przez Bukowinę do Siedmiogrodu, czasem aż do dalekiej Grecji.
Zanosi się też na kilka muzycznych niespodzianek. Niewykluczone tańce do białego rana!
PROLOG FESTIWALU:
Joshua Nelson - wybitny śpiewak amerykański. Występował w salach koncertowych, w synagogach i kościołach na całym świecie. Partnerował najwiekszym: Wynton Marsalis, Billy Preston, Aretha Franklin. Wyrastając przy synagodze dla czarnych wyznawców judaizmu, Joshua połączył hebrajską duchowość z soulowym brzmieniem i pokazał ją światu łącząc liturgiczny styl żydowski z afro-amerykańskim. Wydarzenie to będzie koncertem specjalnym i prologiem tegorocznego Festiwalu Artystów Ulicy. Szczeciński koncert Nelsona i jego zespołu będzie jednym z dwóch występów tego artysty w naszym kraju (oprócz Szczecina Joshua zaśpiewa jeszcze tylko w Krakowie na Festiwalu Kultury Żydowskiej).
WYSTAWY:
Współpracuje ze Stowarzyszeniem Teatr Kana oraz z Festiwalem Artystów Ulicy od kilku już lat - corocznie realizując własny program artystyczny (wystawy, instalacje, działania performance). Ponadto zarówno studenci jak i wykładowcy Uczelni pokazują swoje prace podczas comiesięcznych wystaw w Piwnicy Kany. Tym razem młodzi twórcy zaprezentują cykl plenerowych instalacji przestrzennych, które zaskoczą widzów niezwykłymi formami.
Organizacja Partnerska Teatru Kana ze Stanów Zjednoczonych, zajmująca się inicjowaniem projektów kulturalnych pomiędzy artystami z USA i z Europy Centralnej i Wschodniej. Jednym z jej najnowszych przedsięwzięć jest "City Acts without Borders". Jest to tzw. study tour - biorą w nim udział amerykańscy artyści, kuratorzy sztuki, badacze kultury, przedstawiciele mediów. Ich pobytowi towarzyszyć będzie wystawa "Los Angeles: sztuka-miasto-widowisko według Deborda, Forda i Mumforda" prezentowana i Izbie Kany.
Podczas Festiwalu odbędzie się także spotkanie przedstawicieli Organizacji Partnerskich i organizacji współpracujących przy przygotowywaniu wydarzenia, które posłuży budowaniu sieci współpracy pomiędzy ośrodkami kultury w Regionie Morza Bałtyckiego.